Aktualności

Politechnika Bydgoska z kategorią A

Politechnika Bydgoska obchodzi swoje Święto. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wraz z ministrem w KPRM Łukaszem Schreiberem uczestniczył w 471. uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Bydgoskiej, które odbyło się z tej okazji. Podsumowano wówczas ostatni rok działalności uczelni.

Sukcesem dla Politechniki ma zakończyć  się proces ewaluacji, o czym poinformował podczas uroczystości Minister Edukacji i Nauki. Dobiegający końca proces ewaluacji, czyli oceny działalności naukowej uczelni wyższych, obejmuje okres ostatnich 5 lat. Dla wielu z dyscyplin naukowych Politechniki Bydgoskiej zakończy się awansem i wyższą kategorią przyznaną przez Komisję Ewaluacji Nauki.

Zootechnika i rybactwo otrzyma wysoką kategorię A. Ostatni rok dla bydgoskiej Uczelni był czasem dynamicznego rozwoju i pokazał, że przekształcenie w Politechnikę było dobrą decyzją, czego serdecznie gratuluję całej społeczności akademickiej – mówił dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL, Minister Edukacji i Nauki.

Kategorię A otrzymują dyscypliny z najwyższą jakością prowadzonych badań. Im wyższa kategoria, tym większe uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów, a także kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.

-Sposób oceny uczelni jest bardziej skomplikowany niż sposób oceny skoków narciarskich, dlatego zdecydowanie go uprościmy –  powiedział, zapowiadając w środę w Bydgoszczy zmiany w zasadach oceny uczelni, a także zmiany w punktowaniu publikacji w czasopismach naukowych  minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak mówił, pracuje nad tym zespół profesorów z całej Polski.

Podczas uroczystości szef MEiN zapowiedział „Rzeczą absolutnie priorytetową, nad którą pracuje intensywnie zespół profesorów z całej Polski, na którego czele stoi pan prof. Grzegorz Górski, absolutnie konieczną jest zmiana sposobu oceny uczelni. Ten sposób oceny uczelni, który mamy dziś, który musimy dokończyć, jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż ocena skoków narciarskich i jeszcze w zawodach drużynowych, a wiemy, jak się ocenia skoki narciarskie: długość skoku to jest jedna rzecz, a cała reszta dopiero decyduje o wyniku” – powiedział Czarnek.

Powtarzam, ocena skoków narciarskich i to w zawodach drużynowych jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż ocena uczelni przy tej dzisiejszej ewaluacji. I tak być nie może, bo uczelnia jest od tego, by poszukiwać prawdy, naukowcy są od tego, by prowadzić badania naukowe, są od tego, by publikować wyniki swoich badań naukowych, uczelnia jest od tego, by poświęcać się dydaktyce, a nie jest od tego, by kombinować z liczbą n, ustawiać odpowiednio różne elementy w tej uczelni, by na koniec wbić się w jakiś dobry wynik. I to zmieniamy, zdecydowanie uprościmy sposób oceny uczelni – zapowiedział minister edukacji i nauki.

Jak mówił, temu służyły prace prowadzone przez ostatnie półtora roku. Dodał, że były one poddane bardzo mocnej krytyce. „Jak choćby te związane z punktacją czasopism” – zauważył.

Punktacja czasopism to jeden wielki skandal. Potworzyły się mafie czasopismowe, które wykupują miejsca w tych czasopismach zagranicznych, którym daliśmy 200 punktów. Jakość artykułów w tych czasopismach jest bardzo różna. I znów dochodzi do sytuacji, kiedy to nie jakość tych wyników badań naukowych ma znaczenie, ale to, gdzie jest to opublikowane  – zaznaczył Czarnek. – Z tym też trzeba skończyć, trzeba promować polskie czasopisma”– wskazał. Podkreślił, że nikt nie występuje przeciwko umiędzynarodowieniu. – Możemy umiędzynarodowić wyniki polskiej nauki, prace naszych naukowców, również naszymi czasopismami. Nie musimy być na łasce tych, które za ogromne pieniądze dają nam odrobinę miejsca po to, byśmy dostali 200 punktów. Kończymy z tym, wypływamy na spokojne wody – mówił.

I chcę państwa zapewnić, że ewaluacja wychodzi nieźle. Jesteśmy na końcowym etapie tych prac, za chwilkę decyzje, a od decyzji odwołania i liczę na odwołania z odpowiednim uzasadnieniem, bo jestem od tego, co powtarzam od półtora roku, by nie stała się krzywda w takich miastach jak Bydgoszcz, jak Toruń, jak Lublin, jak Szczecin, jak Rzeszów. Jestem od tego, by nie dopuścić do zrealizowania planu, zgodnie z którym miało być tylko 10 uczelni w Polsce, które nadawałyby doktoraty, habilitacje, a cała reszta byłaby jakimiś tylko regionalnymi uczelniami. Wszystkie uczelnie w kraju są tak samo ważne. Na wszystkich tych uczelniach pracują znakomici naukowcy i nie ma znaczenia czy naukowiec jest z Warszawy, Szczecina czy Bydgoszczy. Każdy musi być oceniany według swojej pracy, a nie według tego, skąd pochodzi i w jakim mieście jest jego uczelnia – podkreślił.

Przed nami trudny czas — wszyscy to wiemy. Czas związany ze zwiększeniem kosztów utrzymania uczelni. Pracujemy intensywnie nad tym, jak to systemowo ogarnąć na kolejny rok. Inwestycje, o których mówił pan rektor, są i będą. Wiemy jednak, jak wyglądają dziś inwestycje, jak trudny jest rynek inwestycji. Dzisiaj budowa Akademickiego Centrum Sportu — niezwykle potrzebnego Politechnice w Bydgoszczy – jest koniecznością, za chwilkę będziemy to zaczynać. (…) Wiemy, że kosztorysy zgłoszone rok, dwa, czy trzy lata temu nijak się mają do dzisiejszej rzeczywistości. Covid, a następnie wojna w Ukrainie, rozmontowały stabilizację na rynku inwestycji. To nie oznacza jednak, że nie będziemy inwestować. Musimy tylko podchodzić do tego roztropnie i rozważnie – powiedział minister Czarnek.

Szef resortu edukacji i nauki przekazał rektorowi Politechniki Bydgoskiej czek, który pozwoli rozpocząć pracę nad realizacją tego zadania.

Minister Schreiber mówił, że bydgoska uczelnia nie patrzy tylko w przeszłość, ale też w przyszłość.

To przecież nie jest tylko zmiana nazwy, zmiana szyldu i logo, chociaż ono jest także piękne. To przede wszystkim nowe kierunki i nowe inwestycje – podkreślił.

Mówił o ogromnych osiągnięciach całej społeczności akademickiej w Bydgoszczy w ostatnich latach. Zapewnił o wsparciu rozwoju uczelni, który w jego ocenie spowoduje, że całe miasto będzie „rosło w siłę”.

Działalność Politechniki podsumował w swoim wystąpieniu Rektor, podkreślając, że to ludzie są największym kapitałem uczelni.

To ludzie Politechniki, nasi studenci i doktoranci są jej najlepszą wizytówką. Są wśród nich laureaci stypendiów oraz nagród Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, laureaci międzynarodowych konkursów, sportowcy, mistrzowie polski. Rozwój Uczelni nie byłby możliwy bez Nauczycieli i Naukowców. Wraz ze zmianą marki i powstaniem Politechniki, stawiamy sobie ambitne cele naukowo-badawcze.  Nie byłoby rozwoju PBŚ bez osób zaangażowanych w inwestycje infrastrukturalne i rozbudowę naszego kampusu. Jako ludzie Politechniki nie zapominamy, że jesteśmy z Bydgoszczy i dla Bydgoszczy. Bierzemy odpowiedzialność za rozwój akademicki tego miasta, wzmacnianie potencjału społecznego i gospodarczego. To dzięki ludziom tworzącym tę wspólnotę akademicką, największa uczelnia techniczna w regionie rozwija się. Przekształcenie w Politechnikę dodało nam jeszcze większej motywacji do dalszej pracy – mówił prof. Marek Adamski, Rektor PBŚ.

Obchody Święta Politechniki były także okazją do wręczenia awansów naukowych pracownikom Uczelni. Stopień doktora otrzymało 13 osób, stopień naukowy doktora habilitowanego 9 osób, zaś tytuł profesora 3 naukowców PBŚ. Nagrody i wyróżnienia wręczono także studentom za sukcesy naukowe, sportowe oraz zaangażowanie w rozwój uczelni.

Stanisław Gazda

Fot. Ryszard Wszołek

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK