Aktualności

Policjanci, strażacy i WOPR-owcy udowodnili, że ratownictwo wodne mają świetnie opanowane [ZDJĘCIA]

W Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Suchej odbyły się dzisiaj (17.05.): pokaz ratownictwa wodnego z elementami taktyki policyjnej oraz prezentacja sprzętu specjalistycznego do poszukiwań na wodzie i miejscach trudno dostępnych. Łącznie w pokazie uczestniczyły 64 osoby reprezentujące jednostki Policji z całego regionu, WOPR i PSP.

Dziesięć łodzi policyjnych, dwa skutery wodne Policji i dwa WOPR, sześć łodzi WOPR i jedna KW PSP oraz cztery policyjne quady, a także dron i sonar poszukiwawcze plus dwa psy do działań poszukiwawczych i ratowniczych – to z kolei siły i środki użyte do realizacji celu pokazu, jakim było skoordynowanie działań służb ratowniczych oraz Policji na wodzie; pokazanie specjalistycznego sprzętu do poszukiwań celowych na wodzie i w miejscach trudno dostępnych, a także prezentacja możliwości wykorzystania jednostek WOPR i PSP w działaniach ratowniczych i poszukiwawczych.

– Dziękuję wam za Waszą pracę i służbę, osiągnięcie wspaniałych wyników w szkoleniu, życzę udanych manewrów – powiedział przed rozpoczęciem pokazu uczestniczący w nim Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– Służby mudurowe, WOPR, Śłużba Więzienna – jesteśmy skazani na współpracę, a każde takie jak dziesiejsze pokazowe ćwiczenie zgrywające i zespalające przynoszą w praktyce, w trakcie prawdziwych akcji ratunkowych, znakomite efekty. Tak więc szkoleń nigdy za wiele – dodał Komendant Wojewódzki PSP generał Jacek Kaczmarek.

Główna część pokazu składała się z pięciu wariantów m.in. działań poszukiwawczych na lądzie i wodzie, ratowania tonącego, interwencji prewencyjnej, podjęcia zatopionego sprzętu wodnego.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się ponad 25 tys ha jezior, co stanowi 9% powierzchni wszystkich jezior w kraju. Oprócz tego, że spełniają one funkcję wspaniałych miejsc rekreacji są one także potencjalnymi miejscami utonięć.  Według statystyk, przyczyniają się do nich: spożywanie alkoholu, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz nieostrożność podczas przebywania nad wodą.

W tym roku, z szeregów Policji, do pilnowania bezpieczeństwa nad akwenami w regionie wyznaczone zostały pięćdziesiąt trzy osoby, wykorzystujące m.in. dwadzieścia cztery jednostki pływające będące w zasobach Policji.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK