Aktualności

Pola Negri patronką ulicy na Prądach

Rada Miasta uchwaliła nadanie nazwy nowej ulicy na Prądach. Uliczce, przy której powstaje zabudowa jednorodzinna i była do tej pory sięgaczem ulicy Teodora Ociepki patronować będzie gwiazda kina niemego - Pola Negri.

Pola Negri to artystyczny pseudonim Apolonii Chalupec polskiej aktorki teatralnej i filmowej, międzynarodowej gwiazdy kina niemego. Urodziła się w 1896 roku w Lipnie. Jej ojciec był Słowakiem. Po jego zesłaniu przez rosyjskie władze na Sybir w 1902 roku Pola wraz matką przeprowadziła się do Warszawy. Tam zaczęła uczęszczać na lekcje tańca i gry aktorskiej. W 1912 roku zadebiutowała w warszawskim Teatrze Małym. Udany debiut umożliwił jej występy w innych warszawskich teatrach, w których szybko zdobyła  dużą popularność. W 1914 roku, znane studio filmowe “Sfinks”  zaproponowało jej  współpracę.

Debiutowała w filmie „Niewolnica zmysłów” w 1914 roku. Wystąpiła także w innych polskich filmach jak „Żona”, „Studenci” czy „Bestia”. W 1917 wyjechała do Berlina, gdzie  występowała u Maxa Reinhardta. Kontakt z reżyserem Ernstem Lubitschem okazał się przełomowy dla kariery Poli Negri i Ernsta Lubitscha. Międzynarodową sławę zyskała po rolach w niemieckich filmach: “Oczy mumii”, “Carmen”, “Madame du Barry”, “Sumurun”. W 1923 przybyła do Hollywood i wystąpiła m.in. w filmach, „Hiszpańska tancerka”, „Cesarzowa”, „Hotel Imperial”, „Miłość aktorki” i wielu innych.

W Stanach Zjednoczonych była uważana za jedną z największych gwiazd kina niemego. Podobnego sukcesu, z powodu silnego obcego akcentu i niskiego głosu, nie odniosła w filmach dźwiękowych. Powróciła zatem do Niemiec, gdzie kontynuowała karierę. Przed wybuchem II wojny światowej powróciła do Stanów Zjednoczonych. Po długiej przerwie, za namową przyjaciółki zagrała jeszcze w filmie  „Księżycowe prządki” (1964),  w Londynie, gdzie kręcono zdjęcia, witano ją bardzo entuzjastycznie, jako żywą legendę kina. Zmarła w 1987 roku  w Teksasie.

W 1920 roku Pola Negri zakupiła kamienicę przy ul. J. Zamoyskiego 8 w Bydgoszczy, która do 1922 była pod jej osobistym  zarządem i w której mieszkała jej matka. Często ją odwiedzała, a życie wielkiej gwiazdy stanowiło temat doniesień bydgoskiej  prasy. Na ścianie budynku zamontowano tablicę upamiętniającą utalentowaną aktorkę.

(gaz)

Źródło: UMB

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK