Aktualności

Po Majówce: Można składać wnioski o wsparcie z Tarczy 9.0.  Dyżur eksperta ZUS

Zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego - zakłada najnowsza odsłona Tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać od 4 maja przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Od 4 maja najpóźniej do 30 czerwca w ramach najnowszej Tarczy 9.0 przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać zwolnienie ze składek za grudzień, styczeń i luty o ile będą spełnione nowe określone warunki. O wsparcie będą mogli wystąpić m.in. przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, taksówkarze, salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 Jednym z warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać zwolnienie ze składek w ramach najnowszej tarczy, jest spadek przychodu, o co najmniej 40 proc. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku albo z lutym 2020 r., albo z wrześniem 2020 r. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

 Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli także otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Już dziś, 4 maja,  odbędzie się dyżur telefoniczny z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W godz. 9-12.00 pod nr tel. 52 34 18 124 będzie można zapytać eksperta o funkcjonalność Platformy Usług Elektronicznych ZUS, do czego służy, jak z niej korzystać i w jaki sposób można założyć profil. Z kolei w godz. 9-11.00 pod nr tel.  56 450 69 19 będzie można dowiedzieć się na temat podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, jako członek rodziny. W trakcie tego dyżuru eksperci wyjaśnią, kogo i kiedy można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, a także jak i kiedy go wyrejestrować – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Natomiast 6 maja tematem dyżuru telefonicznego będzie rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS. W godz. 7-9.00 pod nr. tel. 56 610 93 59 będzie można zapytać ekspertów m.in. kto może ubiegać się o sanatorium z ZUS, na jakie schorzenia można wyjechać, a także jak uzyskać skierowanie.

(gaz)

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK