PMS – co się kryje pod tym tajemniczym i jak sobie z tym radzić?


Zespół napięcia przedmiesiączkowego pojawia się przed miesiączką, często utrzymując się również podczas krwawienia i przechodzi dopiero po zakończeniu menstruacji. Objawy PMS są różne i mogą być związane z samopoczuciem fizycznym, jak i psychicznym. Występują najczęściej około 7-10 dni przed miesiączką.
Co jest przyczyną napięcia przedmiesiączkowego i jak go rozpoznać?
Jako najczęstszą przyczynę wskazuje się prolaktynę, której stężenie wzrasta u niektórych kobiet. Objawy mogą nasilać się również podczas spożywania tłustych i przetworzonych dań, a także picie kawy czy nadużywanie alkoholu.
Jakie są objawy PMS?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje niemal 300 objawów. Do najczęściej wskazywanych należą: rozdrażnienie, nieuzasadniony gniew, drażliwość, smutek, płaczliwość, spadek samooceny, nadwrażliwość piersi, zatrzymanie wody w organizmie, biegunki, zaparcie, bóle stawów i głowy, zmęczenie, trądzik, wzdęty brzuch, ból w dolnej części pleców, zwiększony apetyt, problemy z koncentracją, obrzęki nóg, spadek libido, huśtawki nastrojów czy kołatanie serca.
Te objawy mogą się zmieniać z miesiąca na miesiąc i mieć różne nasilenie. U niektórych kobiet napięcie przedmiesiączkowe utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Jak zwalczać objawy PMS?
Nie istnieje jeden lek na wszystkie objawy, jednak można sobie poradzić z napięciem przedmiesiączkowym domowym sposobem.
Aby objawy się nie nasilały można zastosować zmianę diety na lekkostrawną, a każdy posiłek należy spożywać w spokoju. Sprawdzi się także ograniczenie spożycia soli czy wprowadzenie do jadłospisu owoców o działaniu moczopędnym, jak na przykład arbuza. Podobne działanie ma natka pietruszki.
Na kilka dni przed menstruacją warto też odstawić słodkości i napoje alkoholowe. Ulgę może przynieść również dobre nawodnienie, najlepiej niegazowaną wodą mineralną w ilości około dwóch litrów dziennie.
W przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego trzeba pamiętać o uzupełnianiu niedoboru witamin – zwłaszcza tych z grupy B i mikroelementów.
Odpowiednie witaminy można odnaleźć w warzywach i owocach:
– witaminę A znajdziemy w marchwi, dyni, morelach, wiśniach, śliwkach, fasolce szparagowej czy w zielonym groszku
– witaminę C można znaleźć w pomidorach, cytrusach, owocach dzikiej róży, jabłkach czy porzeczkach
– witaminę E odnajdziemy w kiełkach pszenicy, zbożach, zielonych roślinach liściastych, orzechach czy w awokado
W przypadku ostrych objawów PMS należy skonsultować się z ginekologiem.
Domowe metody niwelują symptomy napięcia przedmiesiączkowego i powodują, że miesiączka jest mniej bolesna i obfita. Na ból podbrzusza i jajników świetnie działa gorący termofor czy ogólnodostępne leki rozkurczowe i przeciwbólowe.
Foto ilustracyjne
Aleksandra Malich
#JesteśmyDlaWas