Aktualności

PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2020/2021 dla województwa kujawsko-pomorskiego

Więcej połączeń obsługiwanych nowoczesnym taborem i więcej pociągów z Bydgoszczy - to najważniejsze nowości dla województwa kujawsko-pomorskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia 2020 roku.

W nowym rozkładzie z blisko 50 do ponad 55 zwiększy się liczba pociągów PKP Intercity, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Bydgoszczy. Nowy rozkład przyniesie również poprawę standardu podróżowania, ponieważ znacząco zwiększy się udział kategorii InterCity (IC) wśród pociągów jeżdżących z i do stolicy województwa. O ile w obecnym rozkładzie pociągi kategorii TLK stanowią większość połączeń, o tyle od 13 grudnia br. składy IC będą obsługiwać już ponad połowę wszystkich połączeń z i do Bydgoszczy. Rosnąca jakość taboru i związany z tym coraz wyższy komfort podróżowania są efektem realizowanego programu inwestycyjnego PKP Intercity.

Pociągi IC Piast i TLK Artus będą kursować w wydłużonych relacjach odpowiednio Gdynia – Wrocław i Gdynia – Katowice, co ułatwi dojazd do Małopolski mieszkańcom Bydgoszczy  i Inowrocławia. Kursujący między Olsztynem a Poznaniem skład IC Jeziorak w nowym rozkładzie pojedzie do Wrocławia, zapewniając dodatkowe połączenie Inowrocławia, Torunia, Kowalewa Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego i Wąbrzeźna z Dolnym Śląskiem.

Zmiany w kursowaniu

Grupa wagonów dotychczas kursująca do Żyliny w pociągu TLK Rozewie z Gdyni przez Bydgoszcz i Inowrocław pojedzie w skróconej relacji do Bielska-Białej, a w sezonie turystycznym do Zwardonia. Ze względu na ograniczone zainteresowanie połączeniem przestanie kursować skład IC Powiśle łączący Bydgoszcz z Trójmiastem, a w zamian wykorzystywany do tego połączenia pojazd Flirt będzie obsługiwać połączenie IC Bałtyk relacji Gdynia – Poznań przez Bydgoszcz i Inowrocław.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Kontynuowane będą prace na linii nr 3, co może skutkować ograniczeniami w ruchu na odcinku Toruń – Warszawa. Część pociągów może zostać skierowana na trasę objazdową przez Jabłono Pomorskie, Iławę i Ciechanów. Ze względu na ograniczoną przepustowość modernizowanej linii przestanie kursować pociąg IC Brda z Bydgoszczy do Warszawy.

Wpływ epidemii na siatkę połączeń

Trwająca epidemia i związane z tym ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. W związku z tym PKP Intercity na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz frekwencji w swoich pociągach może wprowadzać zmiany w siatce połączeń, dostosowując ofertę do aktualnego zainteresowania.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator.. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne podróże z PKP Intercity

Obecnie w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. Spółka  na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc.

W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.

PKP Intercity funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca października pociągi PKP Intercity przewiozły ponad 16 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem.

Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 r. wykonano ponad 260 tysięcy dezynfekcji.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej
i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali konduktorskich, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

(gaz)

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK