Kuchnia

Oleje – zdrowie w płynie

Na wzmocnienie odporności trzeba jeść dużo morskich ryb lub pić tran. Wiele osób, a szczególnie dzieci, tego nie lubi ryb. Można je z powodzeniem zastąpić większością olejów tłoczonych w sposób naturalny.

Oleje tłoczone na zimno, tak samo jak ryby, zawierają wielonasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. To one chronią nas przed takimi chorobami jak nadciśnienie, choroby serca czy zaburzenia neurologiczne. Dobrym źródłem tych kwasów jest na przykład olej lniany, który zawiera je w sposób idealnie zbilansowany. Oznacza to, że są one w odpowiednich proporcjach. Poza tym ma też niezbędną do życia witaminę E.

Sezam obniży ciśnienie

Olej sezamowy zawiera sezaminę, substancję, która ma działanie prozdrowotne ponieważ wpływa na syntezę i wchłanianie cholesterolu do krwi. Ma działanie obniżające ciśnienie. Przyczynia się ona także do redukcji tkanki tłuszczowej. Poza tym sezamina stymuluje proces uwalniania glukozaminy w stawach, która wspomaga ich regenerację.

Z ostropestu 

W rodzinie astrów jest taki, który dba o nasze zdrowie, a dokładniej o wątrobę. To ostopest. Jego nasiona zawierają sylimarynę wykorzystywaną w produkcji leków na wątrobę właśnie. O tym jak dobrze łagodzi bóle tego narządu, pisali lekarze już przed naszą erą. Olej z ostropestu poza tym wpływa na wytwarzanie żółci, zapobiega powstawania kamieni w woreczku żółciowym, a także… hamuje krwawienia pękających żylaków. Pomoże też w leczeniu trudno gojących się oparzeń i ran.

Czarne złoto

Czarnuszki w starożytnej Grecji używano do leczenia bólu głowy i kataru, w Chinach wywary warzono dla chorych na astmę i inne choroby płuc, natomiast Egipcjanie wkładali jej nasiona do grobowców faraonów. Dziś wiemy, że ma też działanie przeciwuczuleniowe. Powinni się tym olejem zainteresować cierpiący na katar sienny, tym bardziej, że w przeciwieństwie do leków, nie wywołuje ona otępienia ani senności.

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK