Aktualności

Oddział Celny Port Lotniczy Bydgoszcz staje się faktem. W piątek otwarcie

Z dniem 15 lutego 2022 r. w strukturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, w ramach Delegatury w Bydgoszczy, wyodrębniona została zewnętrzna jednostka organizacyjna Oddział Celny Port Lotniczy Bydgoszcz.

Udział w uroczystym otwarciu Oddziału Celnego Port Lotniczy-Bydgoszcz, na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zapowiedzieli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Szef Krajowej Administracji Skarbowej, przedstawiciele kierownictwa Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawko-Pomorskiego, przedstawiciele służb i instytucji na co dzień współpracujących z KAS.

W dotychczasowej strukturze organizacyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu komórką organizacyjną realizującą zadania związane z obsługą międzynarodowego Portu Lotniczego w Bydgoszczy był Oddział Celny II w Bydgoszczy, który pełnił jednocześnie funkcję oddziału granicznego i wewnętrznego, gdyż Oddział Celny II w Bydgoszczy jest jedynym w województwie CUDO (Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw). Utworzenie odrębnej jednostki organizacyjnej przy bydgoskim porcie lotniczym nie tylko zapewni sprawniejszą i efektywniejszą obsługę przejścia granicznego ale również będzie miało pozytywny wpływ na efektywność funkcjonowania Oddziału Celnego II w Bydgoszczy, statutowo zobowiązanego przede wszystkim do obsługi podmiotów w zakresie szeroko rozumianego obrotu towarowego w ramach CUDO.

Za zmianą organizacyjną Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu przemawiała w szczególności potrzeba zapewnienia sprawniejszej i efektywniejszej obsługi przejścia granicznego w Bydgoszczy.

Ostatnie lata, przed okresem pandemii, sprzyjały intensyfikacji transportu lotniczego. Mierzalnym rezultatem prężnego rozwoju bydgoskiego lotniska jest liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji lotniskowych. Od 2017 do końca 2019 roku lotnisko w Bydgoszczy zanotowało ok. 30% wzrost ilości pasażerów i operacji lotniczych pax. Ze statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Port Lotniczy w Bydgoszczy w 2019 roku obsłużył 413 472 pasażerów oraz wykonał 3 138 operacji lotniczych pax. W roku 2019 z bydgoskiego lotniska realizowano 36 międzynarodowych połączeń lotniczych tygodniowo (72 operacje lotnicze tygodniowo).

Obecnie sytuacja w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy jest nieco odmienna niż pod koniec 2019 roku, gdyż kryzys związany z COVID-19 w 2020 roku spowodował znaczny spadek ruchu pasażerskiego. W 2021 roku ruch na bydgoskim lotnisku stopniowo wzrastał. W II kwartale 2021 roku przywrócono połączenia lotnicze do Dublina, Londynu, Birmingham, a w październiku także do Kijowa. Część połączeń lotniczych obecnie została zawieszona, ale pandemia minie i spodziewamy się stopniowego powrotu do siatki połączeń z końca roku 2019.

Dodać należy, że z bydgoskiego lotniska już pod koniec 2019 roku ponad 40% operacji lotniczych stanowiły operacje z Wielką Brytanią. Obecnie operacje lotnicze z Wielką Brytanią stanowią niemal 70% wszystkich operacji realizowanych w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy. W związku z wyjściem tego kraju z UE uległ zmianie charakter kontroli z tego kierunku, realizowanych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Utworzenie Oddziału Celnego Port Lotniczy Bydgoszcz daje nowe szanse dla sprawnej obsługi przejścia granicznego.

Dzięki temu rozwiązaniu, a także zwiększeniu obsady kadrowej tej jednostki, początkowo do 17 etatów mundurowych, możliwa będzie realizacja zadań statutowych w systemie całodobowym, 7 dni w tygodniu.

Ma to szczególne znaczenie w kontekście rozwoju transportu lotniczego Cargo. Szansą wejścia w szerszym zakresie w rynek lotniczego Cargo dla Portu Lotniczego w Bydgoszczy stał się transport lądowy – RFS – Road Feeder Services, traktowany jako przedłużenie destynacji z głównych portów. RFS daje możliwość obsługi towarów dedykowanych do transportu lotniczego przez mniejsze podmioty, w których nie zawsze opłacalna jest obsługa stricte lotnicza. Obecnie Spółka Port Lotniczy Bydgoszcz prowadzi zintensyfikowane działania w zakresie rozwoju cargo, które koncentrują się, w ramach wspólnego projektu z polskim spedytorem, na zwiększeniu przewozów towarowych w ramach modelu rozkładowego, stałego.

Zwiększona obsada kadrowa nowopowstałego Oddziału Celnego Port Lotniczy Bydgoszcz pozwoli na sprawną i efektywna realizację zadań nałożonych na Służbę Celno-Skarbową, w szczególności w zakresie kontroli podróżnych, kontroli dewizowej czy też potwierdzania wywozu towarów przez podróżnych poza terytorium Wspólnoty Europejskiej w ramach systemu Zwrot VAT dla Podróżnych TAX-FREE. Wpłynie również na skuteczność zwalczania przemytu wyrobów akcyzowych, narkotyków, wyrobów medycznych czy też okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskliej CITES.

W celu wykorzystania w pełni potencjału jaki daje nowoutworzona całodobowa komórka organizacyjna w postaci granicznego oddziału celnego, przydzielone jej zostaną dodatkowe zadania, które będą realizowane dla CUDO oraz Działu Postępowania Celnego. W Oddziale Celnym Port Lotniczy Bydgoszcz będzie realizowana obsługa Systemu Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych EMCS PL2, poza godzinami pracy urzędu. W jednostce tej usytuowany zostanie również punkt obsługi procedury uproszczonej po godzinach pracy CUDO oraz punkt współpracy z innymi jednostkami KAS w ramach wymiany informacji.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK