Aktualności

Nowy dyrektor Teatru Polskiego odkrywa karty

Nowy dyrektor Teatru Polskiego Wojciech Stefaniak „Faruga” sprawuje tę funkcję od 1 listopada, ale to podczas dzisiejszego briefingu prezydent Rafał Bruski wręczył mu nominację. Briefing był okazją, żeby poinformować media o planach nowej dyrekcji teatru, ale też o jego przyszłości  w wymiarze infrastrukturalnym.

Dyrektor Stefaniak przypomniał, że miał już przyjemność zaistnieć w bydgoskim teatrze jako reżyser – był to jego debiut na tej scenie. Teraz debiutuje jako dyrektor teatru – trochę szkoda, że w wydaniu wirtualnym i radiowym, ale mocno w to wierzy, że już wkrótce Teatr Polski w Bydgoszczy zacznie intensywnie wrastać w tkankę kulturalną miasta, będzie w nim bardzo obecny i bardzo bydgoski.

Dziennikarze  w przesłanych drogą internetową pytaniach wyrażali zainteresowanie pracami remontowo-budowlanymi Teatru Polskiego. Prezydent Bruski potwierdził, że ani ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót, ani one same nie są zagrożone. Data: styczeń 2021 roku jest jak najbardziej realna. Zapewne wszystko, co wiąże się z liftingiem teatru zadziałałoby już znacznie wcześniej, gdyby nie pojawiające się trudności natury finansowej, ale też technicznej i inżynierskiej – przyznał Rafał Bruski – i dodał, że ten leciwy już obiekt czeka poważny zakres prac, włącznie z podniesieniem dachu, zmianą całego proscenium, strefy dla widzów, balkonu, akustyki, co sprawi, że teatr będzie dostosowany do realiów XXI wieku, będzie przyjazny zarówno dla widza, jak i aktora, no i miły dla oka, albowiem zmiany obejmą również wygląd zewnętrzny placówki.

Ostateczna cena usługi zostanie poznana w wyniku przetargu – mówił prezydent miasta – ale środki na to są ( w większości unijne). Jeżeli w styczniu okazałoby się, że są za małe – zostaną zwiększone – zapewniał gospodarz miasta. Nie będzie ono ingerowało w migrację teatru do internetu,  na przykład w wyposażenie w niezbędny sprzęt techniczny do tego celu – to pozostaje w gestii dyrekcji placówki, która w ramach posiadanego budżetu musi sama sprostać temu zadaniu. Jeżeli mimo wszystko zgłoszony zostałby wniosek o dotację – to na pewno zostanie rozpatrzony – poinformował Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Zapytany o wizję programową teatru jego dyrektor powiedział, że  najważniejszym zadaniem teatru w dobie koronawirusa jest niezaprzestanie działalności. Zakupiona została specjalna platforma umożliwiająca streamowanie. Już w najbliższy poniedziałek w tej formule pokazany zostanie spektakl „Mur” w reżyserii Justyny Sobczyk. Kolejne streamingi jeszcze w tym miesiącu. Ale najważniejszą ideą która przyświecała przy pisaniu programu jest solidarność – to w tej chwili najważniejsza wartość. Rozumiana jako solidarność z aktorami i pracownikami teatru, z innymi instytucjami kultury w mieście, ale też w kontekście międzynarodowym. Dlatego chcemy w ramach nowej formuły Festiwalu Prapremier ustanowić Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy. Rozpoczęliśmy już współpracę z bydgoskimi instytucjami kultury, chcemy też wartościowe projekty, które zostały zrealizowane w teatrze udostępnić widzom. Listopad to miesiąc składania wniosków o dotacje – przygotowaliśmy około 11 projektów, na które będziemy chcieli pozyskać pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówił Wojciech Faruga podczas briefingu online, potwierdzając, że od lutego przyszłego roku jego zastępczynią będzie wybitna dramaturg Julia Holewińska i że możliwe będą niewielkie ruchy kadrowe w 14-osobowym zespole aktorskim teatru.

Ważną ideą funkcjonowania Teatru Polskiego w Bydgoszczy będzie odzyskiwanie – rozpoznawanie tych zasobów, które teatr ma. Było wiele spektakli, które tu powstały, ale ze względu na intensywne zmiany dyrekcji w ostatnich latach, zostały zdjęte z afisza, mimo że były bardzo wartościowymi produkcjami i uda się je ocalić chociażby w formie słuchowisk, a to za sprawą współpracy teatru z radiem PiK. Teatr chciałby również wydać antologię tekstów dramatycznych, które powstały na jego zamówienie za czasów trzech ostatnich dyrekcji placówki.

Tekst i zdjęcie: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK