Aktualności

Nieodpłatne warsztaty dla przyszłych mam: Zaczerpną wiedzę w zakresie karmienia piersią

25 sierpnia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych odbędą się nieodpłatne warsztaty dla przyszłych i młodych mam. Poprowadzą je doświadczone położne, konsultantki laktacyjne oraz psycholożki.

W 2020 roku zamknęła się ostatnia poradnia laktacyjna w Bydgoszczy dostępna w ramach NFZ. To oznacza, że dla wielu kobiet pomoc w karmieniu piersią stała się całkowicie niedostępna – nie każdego stać na prywatną poradę u położnej specjalizującej się w doradztwie laktacyjnym.

Położne środowiskowe, zwłaszcza w dobie pandemii, gdy ilość wizyt w domach młodych mam została mocno ograniczona, nie zawsze są w stanie pomóc. Mamy wcześniaków, noworodków o niskiej wadze urodzeniowej lub z różnorakimi problemami zdrowotnymi są pozostawione same sobie. Pomocą dla nich mogą być nieodpłatne warsztaty, które organizuje nieformalne stowarzyszenie Siostrzeństwo Bydgoskie – zorganizujemy warsztaty, które będą dostępne dla każdej osoby, która chce karmić piersią i potrzebuje w tej kwestii wsparcia – deklarują.

Organizatorki chcą również walczyć z chorobą, o której wciąż bardzo mało się mówi – depresją poporodową. Często kobiety, które na nią cierpią, narażone są na ostracyzm zamiast być otoczone opieką. Depresja to choroba, która potrafi zabrać całą radość z macierzyństwa – mówią  członkinie stowarzyszenia na filmiku promującym wydarzenie – sukces w karmieniu piersią może łagodzić jej objawy lub nawet jej zapobiegać – dodają.

Warsztaty odbędą się w środę, 25 sierpnia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych na ul. Gdańskiej 5. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Chęć uczestnictwa można zgłosić wysyłając email na adres stowarszysznie.bydgoszczanki@gmail.com

Program warsztatów:

10-12 Maja Bandura – DOBRY POCZĄTEK. Wiedza w pigułce

Maja Bandura jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy na kierunku położnictwo – specjalista położniczo-ginekologiczny. Zawodowo związana jest z jednym z bydgoskich szpitali, wykłada w Bydgoskich Szkołach Rodzenia. To przykład osoby, która prawdziwie kocha swój zawód. Każdego dnia wspiera i edukuje kobiety w cudownej ale i wymagającej podróży szeroko pojętego macierzyństwa. Warsztaty, które przeprowadzi mają za zadanie oswoić młode mamy z pierwszymi dniami z noworodkiem.

12-14 Agnieszka Ejmond – DASZ RADĘ. O najczęstszych problemach w lakatcji i karmieniu piersią i jak sobie z nimi radzić

Absolwentka położnictwa Collegium Medicum w Bydgoszczy, certyfikowany doradca laktacyjny.  Pasjonatka  nauki o karmieniu piersią. Nieustannie poszerza laktacyjne horyzonty uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Na co dzień,  jako położna rodzinna pomaga w trudnościach z karmieniem na wizytach domowych. Prywatnie mama dwójki.

14-16 Katarzyna Borzych – DEPRESJA POPORODOWA. Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia, psychoterapeuta par. Pracuje głownie z osobami dorosłymi, w tym z kobietami w ciąży i w okresie okołoporodowym, wspierając je w procesie zmian zachodzących w tym szczególnym czasie.

Nieformalne Stowarzyszenie Siostrzeństwo Bydgoskie jest jednym ze zwyciężczyń konkursu na minigranty, organizowanego przez Fundusz Feministyczny. „Feminizm jest dla każdego” – podkreślają bydgoszczanki.

Fundusz Feministyczny to jedyna instytucja w Polsce, która wspiera wyłącznie działania realizowane przez kobiety i dziewczyny z całego kraju. Finansuje inicjatywy, które budują lepszy świat dla nas wszystkich. W konkursach na minigranty można zgłosić dowolny pomysł i otrzymać pieniądze na jego realizację. O tym, do kogo trafia kasa z Funduszu decydują przede wszystkim same dziewczyny i kobiety – uczestniczki konkursu.

Wydarzenie na FB jest dostępne tu: https://fb.me/e/YGGF4z4Q

(gaz)

Zdjęcie ilustracyjne.

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK