Lifestyle

Nie bójmy się badania

Statystyka jest nieubłagana. Rocznie choruje w Polsce na raka piersi około dziesięć tysięcy kobiet. Pięć tysięcy kobiet umiera rocznie na raka piersi, czyli połowa z tych, co chorują. W innych krajach wysokorozwiniętych stosunek umieralności do zachorowalności wynosi mniej, to 30%. Dlaczego tak się dzieje? - Bo kobiety się nie badają – mówi Małgorzata Bonin, przewodnicząca Stowarzyszenia „Różowa Wstążeczka”. – A samokontrola piersi jest taka prosta i krótka.

Miesiączkujące kobiety najlepiej by się badały siedem dni po rozpoczęciu krwawienia, raz w miesiącu. O samobadaniu muszą również pamiętać panie po menopauzie. Badanie możemy wykonać rano po przebudzeniu leżąc wygodnie. Dotykamy swoich piersi ruchem okrężnym lub robimy to w łazience przed lustrem. Wtedy jedną rękę podnosimy do góry, a drugą ręką badamy sobie pierś. Technika dotykiem polega na samodzielnym przeprowadzeniu badania obu gruczołów piersiowych. Jeśli pojawi się guzek dość łatwo go wykryć nawet przez kobiety, które mają zmiany mastopatyczne w piersiach i niegroźne guzki. One wiedzą, gdzie te zmiany są i szybko zauważą coś nowego, niepokojącego. W takim przypadku trzeba się jak najszybciej zgłosić do lekarza i wykonać kontrolne USG – dodaje.

Panuje błędne przekonanie, że rak atakuje kobiety po pięćdziesiątym roku życia. To mit. Chociaż statystycznie to grupa, w której jest najwięcej zachorowań, chorują też młode kobiety, a nawet dziewczyny. Im kobieta młodsza, tym rak rozwija się szybciej, dlatego u młodej kobiety czasami ważny jest każdy tydzień. W im bardziej zaawansowanym stadium rak zostanie wykryty, tym gorsze są rokowania.

Mutacje, czyli geny w natarciu

Pojawienie się raka piersi może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są mutacje w genach BRCA1 i BRCA2. Odkrycia naukowe pozwalają dzisiaj każdej Polce na zbadanie, czy nie ma takiej mutacji. Wystarczy skierowanie do poradni genetycznej. Często pierwszą wskazówką do badania mogą być choroby piersi występujące w rodzinie. Jeśli najbliżej spokrewnione kobiety chorowały na raka piersi, to sygnał, że rak mógł być spowodowany mutacją. W czasie wizyty u genetyka najpierw zostanie omówiony przez niego sposób dziedziczenia genów z mutacjami, a potem podjęta decyzja, jakie badania wykonać. Badania się bezpłatne.

Zdrowie na talerzu

Innym z powodów pojawiania się nowotworów, w tym również raka piersi, jest nieprawidłowa dieta.

– Jemy za dużo wysoko przetworzonych dań – tłumaczy Małgorzata Bonin. – Jemy za dużo mięsa, za mało warzyw. Za mało się ruszamy, za to stosujemy używki, takie jak tytoń czy alkohol. Nie jadamy śniadań, za to przejadamy się na kolację. Pijemy za mało wody. Doświadczamy wiele stresu. Wszystko robimy na odwrót. To naprawdę zabójcza mieszanka. A wynikiem jest nie tylko otyłość i cukrzyca typu drugiego, które są już chorobami cywilizacyjnymi, ale właśnie coraz częstsze zapadanie na raka – dodaje.

Nie jesteś sama

Na szczęście kobiety w trakcie leczenia onkologicznego i po leczeniu mogą skorzystać z pomocy. W Bydgoszczy działa klub Amazonek. Można skorzystać z wielu programów terapeutycznych, rehabilitacji. Gdy rak jest już wycięty, leczenie zakończone, warto pomyśleć o rekonstrukcji piersi. Jest ona wykonywana bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia. I pamiętać o tym, że każdy kolejny dzień jest pierwszym dniem nowego życia, które ma w zanadrzu wiele pięknych niespodzianek.

Małgorzata Bonin – założycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia „Różowa Wstążeczka”, organizatorka kongresów zdrowotnych i akcji promujących profilaktykę antynowotworową.

Zdrowie w twoich rękach

W tym roku stowarzyszenie „Różowa wstążeczka” pozyskało wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Aktualnie prowadzone są spotkania na terenie naszego województwa, w czasie których są poruszane różne tematy związane z szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną, w tym prowadzimy nauka samobadania piersi.

W najbliższym czasie prelekcje będą dotyczyły zdrowego odżywiania. Zajęć ruchowych, które można przeprowadzić samemu w domu. Porad dotyczących psychologicznego wsparcia chorego i rodziny pacjenta. Planowane są również inne tematy, które nie zawsze są bezpośrednio związane z profilaktyką. Na przykład wykład o podróży do Indii i przybliżenie kultury i tradycji mieszkańców jednego z najludniejszych państw świata. Przy okazji zostanie też pokazany sposób podejścia do leczenia i zdrowia Hindusów, czyli medytacja i przebadanie preparaty ziołowe wspomagające leczenie.

Ze względu na pandemię, spotkania odbywają się w mniejszych grupach. Organizatorzy również planują transmisje on-line dla wszystkich, którzy nie będą mogli wziąć udział w spotkaniach na żywo.

Informacje na temat spotkań można znaleźć na stronie:www.rozowawstazeczka.com.pl

Zd rowie na talerzu – UWAGA trzeba podać ŹRÓDŁO www.zwrotnikraka.pl

Nie zawsze udaje się uniknąć zachorowania na raka, ale ryzyko to można znacznie obniżyć. Jaka jest na to recepta? Według badań Światowego Instytutu Badań nad Rakiem (World CancerResearch Fund) poprzez modyfikację stylu życia i unikanie pięciu kluczowych czynników ryzyka: nadwagi i otyłości, braku aktywności fizycznej, niskiego spożycia warzyw i owoców, palenia tytoniu i picia alkoholu.

Dziesięć przykazań

1. Warzywa i owoce powinno się jeść pięć razy dziennie. Minimum! Zawarty w nich błonnik pokarmowy doskonale „czyści” przewód pokarmowy i usuwa wiele niekorzystnych substancji z organizmu. Dostarcza też niezbędną porcję witamin i minerałów.

2. Jedz różnorodnie. Dieta musi zawierać wszystkie potrzebne składniki, nawet w niewielkich dawkach.

3. Mniej znaczy lepiej. Dietetycy zalecają, aby porce były niewielkie. Jako miarę można użyć złożonych dłoni. Na przykład jedna porcja warzyw mieści się w jednej dłoni (jabłko), a druga porcja to truskawki, które mieszczą się w dwie dłonie uformowane w kształt miseczki.

4. Przeciwutleniacze, czyli jedno z najważniejszych słów w diecie antyrakowej. To niezbędne dla ludzi, którzy żyją w tak zanieczyszczonym środowisku, jak nasze.

Wiele z nich, to chroniące przed rakiem antyoksydanty, które„naprawiają”szkody spowodowane przez wolne rodniki. Inne stymulują układ odpornościowy i systemy obronne organizmu.

5. Lokalnie i sezonowo. Warto jeść produkty sezonowe, które są najzdrowsze i te z najbliższego otoczenia.

6. Kolorowo – Okazuje się, że najwięcej cennych przeciwutleniaczy jest w tych warzywach i owocach, które mają najwięcej koloru i smaku.

7. Bez soli, za to smacznie. To możliwe. W sklepach jest wiele mieszkanek ziołowych, które doskonale doprawiają dana, ale nie zawierają soli. Wiele z tych przypraw przywędrowało do Polski z egzotycznych krajów, ale doskonale się nadają do typowo polskich potraw, nadając im nieco egzotyczny posmak. Warto spróbować takich jak np. imbiry czy kurkuma.

8. Wyrośnięte, czy przeciętne? Wiele warzyw wygląda pięknie i dorodnie dlatego, że przy ich produkcji zostało użyte dużo sztucznych nawozów. Dobrze jest w miarę możliwości kupować produkty eko, które najczęściej nie wyrastają na wielkie, za to są zdrowsze.

9. Im mniej przetworzone tym lepiej. Czasami można zjeść coś gotowego, ale raczej unikajmy tego typu produktów. W każdym z nich są konserwanty i polepszacze.

10. Dokładnie trzeba myć owoce i warzywa, aby usunąć z nich zanieczyszczenia i pestycydy, które znajdują się w zewnętrznych warstwach.

Czasami trudno jest samodzielnie ułożyć jadłospis. Małgorzata Bonin podzieliła się z nami przykładową dietą antynowotworową.

Jak widać, dania mogą być nie tylko zdrowe, ale również smaczne.

Śniadanie I

• 1 całe avocado obrane ze skórki pokroić w łódeczki

• dodać parę kropli cytryny

• do tego pokrojone w kostkę ugotowane na twardo jajo i małego pomidorka

• do smaku dodać bazylię, sól i pieprz

• położyć wszystko na kromkę żytniego pieczywa

Śniadanie II

• do jogurtu naturalnego zetrzeć dwie łyżeczko gorzkiej czekolady

• można dodać pokrojoną w talarki połowę gruszki (najlepiej nadaje się gruszka typ konferencja)

Obiad

• mielone mięso wołowe 15dkg ukształtować w kotlet

• dodać świeżą natkę pietruszki, starte na tarce pół marchewki

• do smaku dodać sól, pieprz

• ugotować 15dkg fasolki szparagowej oraz 10 dkg brązowego ryżu

Przekąska

• 3 łyżeczki orzechów Pekan (można zastąpić orzechy migdałami)

Kolacja

• naleśnik z mąki kukurydzinnej lub żytniej z ugotowanymi warzywami

• warzywa dowolne – brokuł, marchew, seler, zielony groszek

• dodajemy ser feta i podpiekamy wszystko razem 10 minut w piekarniku

Przepis na naleśniki:

• pół szklanki mleka 2%, 3 łyżki mąki, do smaku papryka mielona, tymianek, sól,

• wszystko mieszamy do konsystencji gęstej śmietany

• ciasto lejemy na rozgrzaną patelnię z 1 łyżeczką oliwy rzepakowej

 

Dorota Kowalewska

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK