
–Nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego – pisał w swojej fraszce „Na zdrowie” Jan Kochanowski. Ta prawda nigdy się nie zdezaktualizuje – pod warunkiem, że będziemy o zdrowie dbać. Nawet najszczerzej wypowiadane życzenie nam „zdrowia” może się nie spełnić, jeżeli sami nie będziemy sprawdzać, czy jest ono jeszcze szlachetne. Pomóc w tym mogą badania, na przykład w ramach trwającego programu „Profilaktyka 40 Plus”.
-Zdecydowanie tak! Zwłaszcza, że jeszcze niedawne obostrzenia pandemijne znacznie ograniczały działalność szpitali, przychodni i laboratoriów, ograniczając tym samym możliwość wizyt u lekarzy, przeprowadzania badań. Ponadto życie w przewlekłym stresie, ze zmniejszoną aktywnością fizyczną, na pewno nie sprzyjało kondycji zdrowotnej – wręcz przeciwnie – mogło zwiększyć ryzyko zachorowań. Teraz jest czas by to sprawdzić, wrócić do regularnych badań.
– 40+ jest trochę niedoprecyzowanym określeniem. Dla kogo jest ten program?
– Dobre pytanie, bo nie należy sugerować się datą urodzenia, liczy się rok. Program skierowany do osób, które mają czterdzieści lat i więcej. Co istotne, ów plus oznacza, że nie ma górnej granicy wieku dla możliwości skorzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus”.
– Od czego zacząć?
– Od wiedzy, że program umożliwia realizację pakietu badań bez wcześniejszej wizyty u lekarza i prośby o skierowanie. Możemy je wygenerować sobie sami logując się najpierw do Internetowego Konta Pacjenta, następnie wypełniając ankietę dotyczącą naszego zdrowia i podzieloną na kilka bloków. Dopiero po udzieleniu odpowiedzi pojawia się możliwość wygenerowania e-skierowania.
– Ale przecież nie każdy ma możliwość korzystania z interenetu, nie każdy ma założony profil zaufany, a co za tym idzie – nie każdy może zalogować się na Indywidualne Konto Pacjenta (IKP). Co wtedy?
–Takie osoby nie muszą czuć się wykluczone, ani też pozbawione możliwości skorzystania z programu profilaktycznego. One również mogą wypełnić ankietę. Wystarczy, że zadzwonią na infolinię Domowej Opieki Medycznej (22 735 39 53). Pod tym numerem konsultanci pomogą wypełnić ankietę oraz wybrać placówkę w której dzwoniący będą mogli zrealizować badania, gdyż im także zostanie wystawione e-skierowanie, o czym będą powiadomieni wiadomością SMS-ową. Po czym należy jedynie wziąć dowód osobisty i udać się do wybranej placówki medycznej.
– Nie potrzeba wcześniej umówić się na wizytę?
– O to warto już zapytać w wybranej przez siebie placówce. Są bowiem takie, które zalecają przyjście od razu, ale są też takie, które uzgadniają z pacjentami konkretne godziny i dni, żeby nie generować kolejek. My w naszej przychodni mamy oddelegowany zespół , który rejestruje pacjenta na określony dzień i godzinę, a w razie potrzeby pomaga przeprowadzić ankietę, co ułatwia procedurę i pozwala nie tworzyć się kolejek. To sprawdza się szczególnie w przypadku osób starszych , które często czują się niepewnie dzwoniąc same do ankietera.
– Program Profilaktyka 40 Plus, to zestaw konkretnych badań dla kobiet i mężczyzn. Czy zostały dobrane tak, by umożliwić jak najbardziej dogłębne „zeskanowanie” pacjentów i wychwycenie zagrażających zdrowiu nieprawidłowości?
– Pakiet składa się z ośmiu badań dla kobiet i dziewięciu dla mężczyzn. Wspólne dla obu płci są badania takie jak: morfologia z rozmazem; stężenie cholesterolu całkowitego i profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; AlAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny; ogólne badanie moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale, a dla mężczyzn badanie PSA .Pacjenci otrzymują skierowanie na pakiet, który generowany jest na podstawie wywiadu. Oznacza to, że nie wszyscy otrzymają ten sam zestaw. Krew utajona w kale będzie badana u pacjentów z właściwymi objawami lub obciążeniem rodzinnym chorobą nowotworową jelita grubego.
– Zatem mimo iż badania, chociaż są zagwarantowane w pakiecie – nie muszą wszystkie być wykonane każdej zgłaszającej się osobie?
– Po to jest właśnie wspomniana wcześniej ankieta-wywiad. Na jej podstawie decyduje się, które z badań są niezbędne, a które niekonieczne.
Rozmawiał: Stanisław Gazda
#JesteśmyDlaWas