4 września 2020 o 15:45
Budowa linii tramwajowej na ul. Kujawskiej to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji w ostatnich latach. Stąd miasto chce, by efekt był jak najlepszy. – Tematyka muralu powinna wpisywać się w przestrzeń architektoniczną miasta tworząc oryginalną kompozycję plastyczną. Kreatywna interpretacja artysty oglądana będzie z okien jadącego tramwaju, dlatego powinna w dynamiczny i ciekawy sposób tworzyć futurystyczną iluzję form, płaszczyzn i linii wzajemnie przenikających się – tłumaczą urzędnicy.
– Zależy nam na powściągliwości kolorów. Jest to przestrzeń stonowana i nie chcielibyśmy, żeby ten mural krzyczał. On ma być elementem dopełnienia tej przestrzeni – mówi prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.
Miasto wylicza warunki: mural powinien być wykonany w sposób trwały, na bazie profesjonalnych farb elewacyjnych lub innych materiałów odpornych na warunki zewnętrzne. Wykonawca udzieli 5-letniej gwarancji na trwałość wykonanej pracy.
Dopuszcza się wprowadzenie elementów realistycznych w postaci malarstwa iluzjonistycznego oraz alternatywnie elementów reliefowych, przestrzennych, plastycznych tworzących formę architektonicznej artystycznej instalacji, która będzie nawiązywać stylistycznie do charakteru miejsca – tłumaczy Marek Iwiński, plastyk miejski.
Konkurs skierowany jest do osób profesjonalnie zajmujących się malarstwem, rzeźbiarstwem, architekturą, projektowaniem itp. Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w realizacji murali lub kompozycji plastycznych i posiadać twórczy dorobek w tym zakresie lub przedstawić zespół autorski posiadający takie doświadczenie. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 projekty.
Należy przesłać je mailowo z dopiskiem „Mural ul. Kujawska Bydgoszcz” na adres: m.iwinski@um.bydgoszcz.pl i potwierdzić zgłoszenie telefonicznie: 52 58 58 177. Prace można wysyłać do 9 września.
Laureat konkursu na projekt i wykonanie muralu otrzyma 5 tys. zł oraz 80 tys. zł na wykonanie muralu. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 12 września. Czas przewidziany na realizację zwycięskiego projektu to 15 września – 30 listopada br.
Zależy nam na powściągliwości kolorów. Jest to przestrzeń stonowana i nie chcielibyśmy, żeby ten mural krzyczał. On ma być elementem dopełnienia tej przestrzeni - mówi prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.
Dopuszcza się wprowadzenie elementów realistycznych w postaci malarstwa iluzjonistycznego oraz alternatywnie elementów reliefowych, przestrzennych, plastycznych tworzących formę architektonicznej artystycznej instalacji, która będzie nawiązywać stylistycznie do charakteru miejsca - tłumaczy Marek Iwiński, plastyk miejski.