
Bydgoszcz, zgodnie z ustawą przyjętą przez rząd, musi podjąć działania związane ze zmniejszeniem całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy. Celem jest obniżenie zużycia energii o 10 procent.
– Szukaliśmy takich rozwiązań, które jak najmniej dotykają mieszkańców – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – To trudne, bo od wielu lat wdrażaliśmy już pakiet działań związanych z ograniczaniem zużycia energii czy tworzyliśmy grupy zakupowe, by uzyskiwać jak najkorzystniejsze ceny. Na razie nie korzystamy z radykalnych rozwiązań wprowadzonych w innych miastach polegających np. na całkowitym wyłączeniu oświetlenia czy zamykania całkowicie basenów.
Bydgoszcz w ubiegłym roku za energię zapłaciła 33,4 mln zł. W przyszłym roku, po wprowadzeniu oszczędności szacujemy, że wydamy na ten cel aż 71,2 mln zł.
W Bydgoszczy w związku z przyjętą ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku zdecydowaliśmy się na działania związane przede wszystkim z:
- ograniczeniem oświetlenia ulic (bez ograniczeń w rejonie przejść dla pieszych)
- wyłączeniem iluminacji obiektów architektonicznych, pomników, drzew
- zmniejszeniem iluminacji świątecznej
- wyłączeniem z użytkowania saun
- Obniżenia na pływalniach w niecce główniej temperatury wody -26 st. C (nie dotyczy niecek przeznaczonych dla dzieci).
- Obniżenia w obiektach miejskich (jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej) temperatury wody użytkowej ciepłej do 48 st. C – prysznice, toalety, kuchnie.
- W budynkach oświatowych stopniowe zmniejszanie temperatury do 17 st. C w weekend (od zakończenia lekcji w piątek).
- Obniżenie temperatury w placówkach przedszkolnych do: • 21 st. C jako temperatury komfortowej zgodnie z grafikiem pracy obiektu, • 18 st. C jako temperatury ekonomicznej zgodnie z grafikiem pracy obiektu.
- Obniżenie temperatury w obiektach miejskich, placówkach edukacyjnych, placówkach kultury, salach gimnastycznych do: • 20 st. C jako temperatury komfortowej zgodnie z grafikiem pracy obiektu, • 18 st. C dla sal gimnastycznych jako temperatury komfortowej zgodnie z grafikiem pracy obiektu, • 17 st. C jako temperatury ekonomicznej zgodnie z grafikiem pracy obiektu. Powyższe nie obejmuje żłobków i domów pomocy społecznej.
- Ograniczenie natężenia oświetlenia obiektów sportowych w tym stadionów i boisk o 50 %.
- Wyłączenie w czasie trwania sezonu grzewczego z użytku pomieszczeń socjalnych przy „Orlikach”, po uprzednim zabezpieczeniu infrastruktury przed uszkodzeniem w okresie zimowym.
- Korzystanie z zewnętrznych obiektów sportowych (boiska, „Orliki”, korty tenisowe) bez włączonego oświetlenia – z wyłączeniem zajęć szkolnych. Dopuszcza się w uzasadnionych przypadkach korzystanie z oświetlenia po pokryciu jego kosztów. Powyższe nie dotyczy obiektów będących w zasobach Bydgoskiego Centrum Sportu.
- Ograniczenie do minimum poboru prądu przez urządzenia wewnętrzne pojazdów komunikacji miejskiej (klimatyzacja, nagrzewnice) do poziomu zapewniającego utrzymanie odpowiedniego poziomu komfortu podróży oraz oświetlenia wewnętrznego pojazdów o 50%.
- W przypadku lamp wielowysięgnikowych – dążenie do wyłączenia przynajmniej 50% opraw w ciągu oświetleniowym.
- Podjęcie działań mających na celu wyłączenie 1 z 3 (do 2) istniejących opraw z wyładowczym źródłem światła.
- W zakresie lamp sodowych wielowysięgnikowych – wyłączenie przynajmniej 50% opraw w ciągu oświetleniowym.
Stanisław Gazda