Aktualności

Modernistyczny gmach BWA będzie  miał nową elewację

Szykuje się duży remont elewacji Galerii Miejskiej bwa. Modernistyczny budynek przy ulicy Gdańskiej zostanie ocieplony, ale zachowa swój oryginalny wygląd z kamiennymi okładzinami. Szeroki zakres jest wynikiem decyzji organów nadzoru budowlanego. BWA jest największą i najważniejszą galerią sztuki współczesnej w Bydgoszczy.

Głównym celem zlecanych obecnie prac jest zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu w kolejnych latach oraz ograniczenie strat ciepła. Zgodnie z projektem gmach czeka remont wraz z dociepleniem dachów i renowacją okładziny zewnętrznej. Zakres i tempo prac wynika z decyzji niezależnego od Miasta Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wydanej na podstawie kontroli stanu technicznego budynku.

Piaskowiec znów ma zdobić ściany

Zakres prac przewiduje między innymi demontaż istniejącej okładziny z piaskowca wraz z jej odtworzeniem według nowej technologii (zawieszeniem na aluminiowej konstrukcji) oraz wykonanie niezbędnych wzmocnień konstrukcyjnych budynku głównego wystawienniczego. By oczyszczony piaskowiec szybko nie uległ ponownym zabrudzeniom, zostanie zabezpieczony specjalnymi preparatami. Ponadto, w związku z tak znaczącym zakresem modernizacji budynku, wykonane zostaną również roboty budowlane obejmujące:

  • wymianę stolarki okiennej w budynku wystawienniczym na piętrach, gdzie organizowane są wystawy (I i II piętro),
  • ocieplenie elewacji budynku wystawienniczego (pod okładziną kamienną),
  • ocieplenie dachów budynku wystawienniczego oraz biurowego,
  • wykonanie izolacji przeciwwodnej pomieszczeń piwnicznych budynku biurowego wraz z ociepleniem ścian podziemia,
  • modernizację instalacji odgromowych obu dachów,
  • niezbędne prace towarzyszące.

Ze względu na zewnętrzny charakter planowanych robót możliwe będzie użytkowanie obiektu w trakcie prowadzenia inwestycji. Po zakończeniu realizacji przedmiotowego zadania główna bryła budynku bwa zyska oczyszczoną kamienną elewację, a wykonany zakres robót budowlanych będzie zabezpieczał całościowo obiekt, w którym możliwe będzie dokonywanie dalszych zmian modernizacyjnych wewnętrznych zgodnie z potrzebami instytucji. Obecnie trwa postępowanie, w którym wybierany zostanie wykonawca prac. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty oceniane będą cena oraz długość gwarancji. Po podpisaniu umowy prace remontowe zajmą około jednego roku.

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy jest największą i najważniejszą galerią sztuki współczesnej w Bydgoszczy – istnieje od 1949 roku (działający od 1946 roku w Pomorskim Domu Sztuki salon wystawienniczy 1 sierpnia 1949 roku stał się Oddziałem Centralnego Biura Wystaw Artystycznych z siedzibą w Warszawie). Obecny budynek Galerii przy ul. Gdańskiej 20 powstał w 1970 roku według projektu Tadeusza Czerniawskiego i Zdzisława Kostrzewy. Druga siedziba Galerii mieści się przy ul. Gdańskiej 3, w miejscu dawnego Małego Salonu Sztuki (1973-1989) i działającej od 1990 roku prywatnej Galerii Kantorek (włączonej w 2008 roku w strukturę Galerii Miejskiej bwa). W Galerii Miejskiej bwa prezentowane są wszystkie dyscypliny sztuki współczesnej autorów środowiska bydgoskiego, z kraju oraz z zagranicy. Organizowane są wystawy problemowe oraz prezentacje indywidualne twórców. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci w bydgoskim BWA pojawiały się prace zarówno znanych artystów zagranicznych (Dali, Fleischer, Picasso, Warhol), jak i polskich (Strzemiński, Szapocznikow, Abakanowicz, Kantor, Nowosielski, Beksiński, Baumgart).

(gaz)

Źródło: UMB

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK