Aktualności

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Czytanie jest niezwykle ważne, ponieważ pobudza nasze myślenie. Rozwija nasze możliwości posługiwania się językiem polskim. Dzięki lekturom zdobywamy szerszy ogląd na świat. Pobudza kreatywność i inspiruje, ale co najważniejsze w dzisiejszych czasach także pomaga nam się zrelaksować. Okres, w którym jesteśmy zmuszeni ograniczyć nasze wyjazdy i aktywności poza domem to dobry moment, by chwycić za książkę.

21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa. Z danych wynika, że 42% respondentów przeczytało co najmniej jedną książkę (lub fragment) w ciągu ostatniego roku. To najwyższy wynik od ostatnich 6 lat. Udział nieczytających Polaków wciąż jest jednak bardzo duży.

Mimo coraz większego udziału publikacji w formie elektronicznej, wciąż czytelnicy częściej sięgają po wersje papierowe. Najczęściej wybieranymi w ubiegłym roku autorami była noblistka Olga Tokarczuk oraz autorzy kryminałów Remigiusz Mróz i Stephen King.

Wybierzmy się dziś do biblioteki osiedlowej lub księgarni, wypożyczmy coś dla siebie lub dla dziecka. Może mamy na półce książkę, która czeka na nas od miesięcy? Usiądźmy wygodnie i świętujmy!

Maria Zelek

Fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK