Aktualności

Majteczki w kropeczki za 450 tysięcy! Rządowe “wsparcie dla kultury”

Okres lockdownu odciska również swoje piętno na kulturze. Wczoraj pojawiła się informacja, kto otrzyma rządowe wsparcie z Funduszu Wsparcia Kultury.

Przypomnijmy – zapowiadany przez ministra Piotra Glińskiego Fundusz Wsparcia Kultury to 400 milionów złotych, przeznaczonych dla osób związanych z kulturą – zarówno wykonawców, aktorów, jak i firm, które świadczą usługi dla kultury – przykładowo: przedsiębiorstwa zajmujące się efektami pirotechnicznymi, zaplecze scenotechniczne. W sumie wsparcie otrzymały 144 samorządowe instytucje artystyczne (94,72 mln zł), 306 organizacji pozarządowych (38,58 mln zł), 448 przedsiębiorców (90,96 mln) i 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (175,23 mln zł). Suma przekazanych środków to dokładnie 399490200 zł.

Internauci jednak od razu zauważyli, że na liście podmiotów objętych wsparciem są też osoby, które jawnie wspierają obecny rząd, jak również muzycy, których często widujemy w reklamach. Największe oburzenie wywołała informacja o dotacji dla zespołu disco polo Bayer Full, znanego głównie z takich utworów jak “Majteczki w kropeczki”, “Moja mała blondyneczko” i “Cztery razy po dwa razy”. Sławomir Świerzyński otrzyma 150 tys. zł, z kolei jego żona, odpowiedzialna za impresariat zespołu – 400 tys. zł. Warto dodać, że w ostatnim czasie Świerzyński stał się “ekspertem” od wielu dziedzin, m.in. od węgla i energetyki na nim opartej, a także sytuacji osób LGBT+ w Polsce, bowiem śmiało wypowiada się na wspomniane tematy w programach stacji TVP Info.

Jak stwierdził Robert Pisarzowski na Twitterze: “Zasiłek dla bezrobotnych przez pierwsze 90 dni wynosi 1025 zł, a po tym czasie 814,49 zł. Przyznawany jest na 180 lub 365 dni. Maksymalne wparcie 10 405,41 zł. Celebryci: 550 tys. zł – Bayer Full, 520 tys. zł – Weekend, 500 tys. zł – Kamil Bednarek. Wszystkie zwierzęta są sobie równe.” Jak komentuje (również na Twitterze) minister Gliński: “O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii” (pisownia oryginalna).

Jednak wśród beneficjentów państwowego wsparcia znalazły się również instytucje, które z kulturą kojarzą się wprost:
– Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. St. Hadyny – 1 597 872 zł
– Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury – 1,8 mln zł
– Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego – 1,8 mln zł
– Fundacja IMKA Tomasza Karolaka, do której należy teatr o takiej samej nazwie – ponad 1,6 mln zł
– Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki – 2,8 mln zł
– Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – 1,7 mln zł

Na liście znalazły się także instytucje z naszego regionu. Opera Nova w Bydgoszczy otrzyma wsparcie w wysokości 1,56 mln zł, a Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Padarewskiego w Bydgoszczy – 182 300 zł.

Łącznie 200 wniosków odrzucono, jednak dotacje otrzymali wszyscy, którzy prawidłowo wypełnili zgłoszenie.

 

Foto: Kris/Flicktr

Piotr Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK