Afisz otworzy dekolonialna opowieść wyreżyserowana przez Zastępczynię Dyrektora ds. programowych Teatru Polskiego w Bydgoszczy – Julię Holewińską. Następnie Teatr zaprosi nieco młodszych widzów na przepiękny i rozbudzający wyobraźnię spektakl „Motyle” w reżyserii Emilii Piech. Ostatni tydzień listopada zakończy się podróżą na „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza.
Podróż do „Ameryki” na otwarcie listopadowego repertuaru
Pierwszą listopadową propozycją TPB będzie „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej, do której tekst współtworzyła wraz z Tomaszem Szerszeniem również Julia Holewińska. To wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji, jest inspiracją dla Ameryki.
Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”.
W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze – i na odwrót.
„Ameryka” powróci na bydgoską scenę 4 i 5 listopada o g. 19.00 oraz 6 listopada o g. 16.00. Pokazy odbędą się na Małej Scenie TPB.
„Motyle”
„Motyle” w reżyserii Emilii Piech to opowieść o tym, jak ważne w życiu dziecka jest rozbudzanie w nim pasji. Spełnianie marzeń, które kiełkują w ciekawych świata głowach, mogą okazać się najwłaściwszą drogą do osiągnięcia szczęścia. Spektakl opowiada również o sile determinacji, dzięki której można uzyskać to, czego tylko się zapragnie i zwalczyć wszystko, co staje się przeszkodą w spełnianiu marzeń. Spektakl zrealizowany w ramach Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Aeroklubu Bydgoskiego. Przedstawienie dedykowane najmłodszym powstało w nawiązaniu do bogatej historii lotnictwa wojskowego w Bydgoszczy, która miała swój początek w drugiej dekadzie XX wieku.
Listopadowe pokazy odbędą się na Małej Scenie TPB 17 i 18 listopada o g. 10.00, 19 listopada o g 16.00 oraz 20 listopada o godz. 11.00.
Podróż na „Srebrny glob” na zakończenie listopadowego programu TPB
W ostatnim tygodniu listopada Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi na spektakl „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza, który inspirowany jest powieścią Jerzego Żuławskiego pt. „Na srebrnym globie: Rękopis z Księżyca” oraz “Zwycięzca”.
Pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku-kapsule kosmicznej, wyprawia się na księżyc. Spodziewają się oni dotrzeć na niewidoczną stronę planety i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Jednakże odcięci od łączności z ojczystą planetą i pozostawieni sami sobie dają początek plemieniu księżycowemu dalekiemu od ich marzeń.
Spektakl „Srebrny glob” przymierza się do wielkich narracji o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach. Opowiada o próbach odcięcia się od ziemskich błędów i mimowolnym ich powtarzaniu. Przeciwstawia im narrację o chęciach, próbach i nieporadnościach, które swoje słabości próbują maskować wielkimi gestami.
Listopadowe pokazy „Srebrnego globu” odbędą się 26 listopada o g. 19.00, 27 listopada o g. 18.00 oraz 29 czerwca o godz. 11.00 w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a.
Bilety na spektakle repertuarowe są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście od strony Parku Kochanowskiego, od ul. 20 stycznia 1920 r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.
(gaz)
Fot. Natalia Kabanow