Aktualności

Kruszwica, czyli szachy na bursztynowym szlaku. Dziś początek  Mistrzostwa Polski w Szachach pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów

500 lat przed naszą erą – założenie grodu na Ostrowie Rzępowskim, czasy Imperium Rzymskiego – ważny gród na szlaku bursztynowym, VIII-IX wiek – stolica państwa Goplan, rok 1422 – nadanie praw miejskich, XXI wiek, rok 2022, maj – stolica polskich szachów… 

Tak, bo właśnie dzisiaj, 8 maja rozpoczynają się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach na rok 2022. Rozgrywane będą w dwóch grupach: otwartej i kobiecej. Organizatorem turniejów jest Polski Związek Szachowy.

Honorowy patronat, jaki roztoczył nad Mistrzostwa Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, zaś wsparcie okazali również: poseł ziemi bydgoskiej Minister Łukasz Schreiber, członek Rady Ministrów oraz wojewoda kujawsko-pomorski  Mikołaj Bogdanowicz i burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

Uroczyste rozpoczęcie Mistrzostw w obchodzącej 600-lecie nadania praw miejskich Kruszwicy odbędzie się o godzinie 19.00 w Sali Ślubów Urzędu Miejskiego. Towarzyszyć mu będzie Gala Hetmanów, podczas której wręczone zostaną nagrody za największe zasługi dla rozwoju polskich szachów w 2021 roku w wielu kategoriach.

Na plac boju turniejowych zmagań wybrano Zajazd u Piasta Kołodzieja w Kruszwicy. Pucharowy system rozgrywek z repasażami zapewni kibicom emocje przez cały czas trwania Mistrzostw.

Zawodnicy będą rywalizować o zaszczytne tytuły, miejsca w kadrach narodowych oraz nagrody finansowe. Łączna kwota premii to 350 tysięcy złotych. Zwycięzcy w obu grupach otrzymają po 60 000,00 złotych. Niewiele jest dyscyplin sportowych, w których miejsce na podium łączy się z tak wysokimi gratyfikacjami.

Wszystkich kibiców zapraszamy do śledzenia rozgrywek poprzez kanał YouTube Polskiego Związku Szachowego, gdzie, wraz z zapraszanymi gośćmi, przebieg rozgrywek będzie komentował arcymistrz Zbigniew Pakleza. Na kibiców czekają też liczne konkursy i quizy z nagrodami.

Na starcie zobaczymy najlepsze polskie szachistki i najsilniejszych szachistów z ubiegłorocznym triumfatorem arcymistrzem Radosławem Wojtaszkiem na czele. Rywalizacja zapowiada się zacięta i widowiskowa.

Turniej kobiecy
(średni ranking: 2338, średni wiek: 28 lat)

WGM      Zawadzka, Jolanta

IM           Cyfka, Karina

GM         Soćko, Monika

WIM       Kiołbasa, Oliwia

WGM      Antolak, Julia

FM          Malicka, Maria

WGM      Majdan, Joanna

IM           Kulon, Klaudia

WIM       Kubicka, Anna

WFM      Rudzińska, Michalina

 

Turniej otwarty 

(średni ranking: 2549, średni wiek: 29 lat)

GM         Wojtaszek, Radosław

GM         Soćko, Bartosz

GM         Piorun, Kacper

GM         Moranda, Wojciech

GM         Bartel, Mateusz

GM         Gajewski, Grzegorz

GM         Tomczak, Jacek

IM           Teclaf, Paweł

GM         Gumularz, Szymon

GM         Warakomski, Tomasz

GM         Janik, Igor

GM         Nasuta, Grzegorz

IM           Kosakowski, Jakub

IM           Licznerski, Łukasz

IM           Szpar, Miłosz

IM           Sabuk, Piotr.

 

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK