Aktualności

Koncert – dziękczynienie za  30 lat hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki [ZDJĘCIA]

Koncert „Ave Maryja”, jako wyraz wdzięczności dla pomysłodawcy i twórcy oraz dla ofiarodawców, dobroczyńców i pracowników hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki na bydgoskich Wyżynach, ma już wieloletnią tradycję i zwykle organizowany był w maju. Ten szczególny koncert, przypadający w 30. rocznicę powstania placówki, miał miejsce dzisiaj (17.10.) w Sanktuarium Świętych Polskich Braci Męczenników.

Ksiądz prałat Józef Kubalewski, dyrektor hospicjum, przedstawiając jego krótki rys historyczny przypomniał, że gdy pomysłodawca i twórca hospicjum ks. prałat Romuald Biniak ogłosił zebranie organizacyjne dla pragnących służyć pomocą ciężko i nieuleczalnie chorym w powstającym pierwszym w województwie kujawsko-pomorskim hospicjum – zgłosiło się około stu osób. Najpierw miało ono charakter hospicjum domowego, później stało się placówką stacjonarną, powiększającą się o oddział pobytu dziennego, poradnię medycyny paliatywnej. Początkowo oddział stacjonarny mieszczący się w budynku C Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy liczył zaledwie cztery łóżka.

Dzisiaj hospicjum noszące imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki mieści się w nowo wybudowanym pawilonie. Przez trzydzieści lat swojego istnienia objęło opieką blisko dwadzieścia tysięcy osób. Aktualnie w placówce pełnią posługę dziewięćdziesiąt dwie osoby: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy i kapłani oraz zasługujący na szczególne słowa uznania wolontariusze, w liczbie pięćdziesięciu dziewięciu.

Na koncert, prowadzony przez Urszulę Guźlecką, z udziałem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej – Capella Bydgostiensis – złożyły się wykonania orkiestrowe i wokalne powstałych na przestrzeni wieków najpiękniejszych dzieł mistrzów. Wśród wykonawców znaleźli się: Beata Bobińska (sopran), Wiesław Raczkowski (tenor), Natalia Kolankowska oraz chór „Exultate Deo”.

W przerwie koncertu zbierane były datki na pomoc dla hospicjum, a po zakończeniu najbardziej zasłużonym dla placówki wręczone zostały pamiątkowe statuetki.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

 

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK