Lifestyle

Jaki wpływ bezsenność ma na nasze zdrowie i jak z nią walczyć?

Zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak negatywnie jego niedobory mogą wpływać na funkcjonowanie organizmu. Są jednak skuteczne sposoby na bezsenność, które nie wymagają stosowania środków farmakologicznych.

Bezsenność to jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych obecnych czasów. Coraz więcej osób boryka się z tym problemem, który może się przekładać znacząco na jakość życia – od braku energii i złego nastroju do problemów z koncentracją czy zapamiętywaniem – a to tylko niektóre pozycje z długiej listy skutków problemów z bezsennością.

W najpoważniejszych przypadkach bezsenność ma podłoże wewnętrzne, czyli jest wywoływana przez choroby, schorzenia, do których należą przewlekłe bóle, choroby nowotworowe, bezdech senny, nadczynność tarczycy, choroby reumatyczne, nerwica czy depresja.

Najczęściej jednak bezsenność wynika z przyczyn zewnętrznych, takich jak niewłaściwa temperatura w pomieszczeniu, niewygodny materac czy nieprzyjemna pościel. Te czynniki zawierają się w pojęciu higieny snu, którą wiele osób cierpiących na bezsenność całkowicie bagatelizuje.

Uporanie się z problemem bezsenności należy rozpocząć od właściwego wyciszenia, które jest najważniejsze według specjalistów, gdyż pobudzenie wywiera destrukcyjny wpływ na jakość snu.

W jaki sposób zadbać o higienę snu?

Przede wszystkim, należy zrezygnować z dokańczania pracy i obowiązków domowych, jeśli te nie są pilne. Wieczór powinien być czasem relaksu i odprężenia. Można zażyć relaksacyjne kąpieli z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych przy dźwiękach spokojnej muzyki. Aby pozbyć się napięcia z mięśni – poproś bliską osobę o masaż rozluźniający mięśnie.

Dobrą techniką wyciszającą jest również medytacja. Jej skuteczność potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Przeprowadzili oni próbę na grupie osób po 49. roku życia ze stwierdzonymi problemami z zasypianiem. Po sześciu tygodniach badań stwierdzono, że osoby, które stosowały techniki medytacji, epizody bezsenności zdarzały się o wiele rzadziej i miały łagodniejszy charakter.

Przed snem należy również zrezygnować z picia napojów kofeinowych i alkoholowych. Zaleca się również unikanie spożywania tłustych i ciężkostrawnych posiłków na kilka godzin przed snem.

Dobrą praktyką jest także przestrzeganie stałych godzin snu i unikanie oglądania telewizji, używania telefonu czy komputera, które emitują niebieskie światło i hamują wytwarzanie melatoniny w organizmie.

Warto również wspomnieć o konieczności dobrego przewietrzenia sypialni i utrzymywania w niej temperatury nieprzekraczającej 22 stopni Celsjusza.
Lekiem na bezsenność może być również natura, a konkretniej zioła o działaniu uspokajającym i łagodzącym. Tutaj jako najskuteczniejsze środki należy wskazać chmiel, kozłek lekarski, lawendę i melisę. Wszystkie te zioła łagodzą stres i działają odprężająco i rozluźniająco.

Z bezsennością można walczyć naturalnymi metodami, jednak jeśli mimo ich stosowania, objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. W takich wypadkach bezsenność może mieć podłoże wewnętrzne i wynikać z chorób somatycznych lub problemów psychicznych.

foto ilustracyjne

Aleksandra Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK