Lifestyle

Jak łatwo zadbać o paznokcie? Te kilka sposobów pomoże zadbać o Twoje paznokcie!

Nasze paznokcie codziennie są narażone na urazy – niemal każdego dnia stykamy się z detergentami, kosmetykami i twardymi przedmiotami, które mogą uszkodzić delikatną płytkę paznokcia.

Łamliwość paznokci jest często niechcianym prezentem od bliskich – nierzadko zdarza się, że jest ona uwarunkowana genetycznie. Paznokcie łamliwe wcale nie muszą być cienkie i słabe. Genetyki nie zmienimy, ale możemy poprawić kondycję naszych paznokci, zmieniając nieco nasze przyzwyczajenia czy dietę.

Z pewnością, łamaniu paznokci sprzyja brak odpowiedniego nawilżenia czy częste obcowanie z detergentami i innymi substancjami chemicznymi. Powinnyśmy zrezygnować także ze sprzątania domu i zmywania naczyń bez rękawiczek.

Możemy wzmocnić je, wzbogacając naszą dietę w cynk i żelazo, które nie tylko odbudują paznokcie, ale również poprawią wygląd skóry i włosów. Warto uzupełnić także niedobory witamin A, E, B1, B2, B3 i B9. Wszystkie można znaleźć w pestkach dyni i nasionach słonecznika, a także w sezamie i maku oraz w suszonych owocach.
Na obiad raczej wybieraj chude mięso i tłuste ryby. I zwracaj uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu – pij minimum 2 litry wody dziennie.

Jednak sama dieta nie wystarczy, należy zadbać o odpowiedni manicure. Dlatego zawsze piłuj paznokcie w jedną stronę, używając szklanego lub papierowego pilniczka. Jeśli malujesz paznokcie, użyj najpierw odżywki. Nie mocz również paznokci w wodzie zbyt długo, bo to może osłabić płytkę.

Zbliżają się chłodne dni, więc warto zaprzyjaźnić się z rękawiczkami. To pozwoli uchronić dłonie przed mrozem. Przydatne mogą się okazać także kremy nawilżające – szczególnie te w małych tubkach, które zawsze można mieć przy sobie.

Foto ilustracyjne

Aleksandra Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK