Aktualności

Jak dobrze mieć sąsiada…“Rozgość się!” –  Młyny Rothera organizują obchody Europejskiego Dnia Sąsiada i Sąsiadki

Nie mamy wpływu na to, kto zamieszka koło nas, ale to zawsze od nas zależy, jak stworzymy sąsiedzkie relacje. Niezależnie, ile czasu sąsiadujemy ze sobą – każdy i każda z nas stają się częścią małej, lokalnej wspólnoty. W tym roku wreszcie  Młyny Rothera mogą zaprosić Was na wspólne sąsiedzkie świętowanie w przestrzeniach Młynów. 

„Rozgość się” to  tegoroczne hasło w ramach Europejskiego Dnia Sąsiada. -Tego dnia chcemy stworzyć w Młynach przestrzeń do rozmów, wspominek, poznania się, tworząc wspólnie sentymentalną mapę sąsiedzką. Na naszych gości będzie czekała, między innymi, sąsiedzka fotobudka czy spacery po okolicy ze specjalnymi wyzwaniami. Miłośników roślin zapraszamy na zielone warsztaty ogrodnicze, na których będzie można dowiedzieć się, co uprawiać na miejskim balkonie i o jakim sąsiedztwie marzą rośliny. Jeśli zaś macie ochotę na domowy chleb na zakwasie, znajdziecie coś dla siebie na spotkaniu Nie kwaś się – zrób zakwas na chleb. Dla najmłodszych przygotowaliśmy przestrzeń do tworzenia podwórkowych historii i zabaw – zachęcają organizatorzy i dodają:

– Chcemy zaprosić Was do ponownego spojrzenia na swoje sąsiedztwo, poznania nieoczywistych historii i ludzi z okolicy podczas trzech spacerów z przewodnikiem. Do wyboru będą: spacer po Młynach Rothera, spacer w trawie po zielonej okolicy Wyspy Młyńskiej i spacer rozpoznawczy, połączony z historią Wyspy Młyńskiej i jej zabudowań.

W strefie relaksu, która będzie znajdowała się na tarasie Młynów, będzie idealnym miejscem do sąsiedzkich rozmów, wymiany wrażeń i odpoczynku przy pięknej pogodzie.

Sąsiedzkie animacje realizowane będą we współpracy z Fundacją Kulturotwórczą “Grupa w działaniu”.

***

Europejski Dzień Sąsiada, obchodzony od 2000 roku, to absolutnie wyjątkowa inicjatywa. Została stworzona przez młodych paryżan, zbuntowanych przeciwko izolacji i rozpadowi lokalnych więzi. W ciągu kilkunastu lat lokalna inicjatywa zamieniła się w ogólnoświatową akcję na rzecz sąsiedzkiej współpracy, pomocy i przyjaźni. Cel wydarzeń był jasny: stworzyć przestrzeń, w której sąsiedzi i sąsiadki mogliby się poznać, polubić, wymienić doświadczeniami i pomysłami.

PROGRAM – Niedziela, 29 maja 2022:

godz. 12.00-17.00 sentymentalna mapa sąsiedzka, fotobudka, animacje dla dzieci, strefa relaksu

12.30-14.30 warsztaty ogrodnicze

15.00-17.00 warsztaty ogrodnicze (2. tura)

15.30-16.30 spotkanie o zakwasie

13.00-14.00 spacer przyrodniczy (start na tarasie)

14.00-15.00 spacer po Młynach Rothera (start na tarasie)

15.00-16.00 spacer historyczny (start na tarasie).

 

Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK