
Wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzielenie dotacji na remont dworu w Trzebieniu w ramach programu ,,Ochrona zabytków 2021” (dotacja na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków) został złożony w październiku ub.r. Celem zadania jest poprawa stanu zachowania zabytku.
Remont budynku dworu w Trzebieniu polegał będzie na:
– naprawie niektórych elementów konstrukcyjnych więźby dachowej wraz z konserwacją przeciw owadom, grzybo- i ogniochronną,
– wymianie pokrycia z papy po uprzednim deskowaniu ,
– wymianie opierzeń blacharskich, rynien i rur spustowych z blachy tytan-cynk,
– naprawa kominów poprzez przemurowanie odcinków na poddaszu i ponad dachem oraz ich otynkowanie,
– impregnacji i konserwacji drewna nowo wbudowanego i zabytkowego – przeciwpożarowa, grzybo- i owadobójcza, środkami odpowiednio dobranymi do wnętrz i zewnętrznych.
Dworek w Trzebieniu znajduje się przy drodze z Kotomierza. Pochodzi z końca XIX wieku. W 1945 dwór został przerobiony na mieszkania dla tych, którzy w czasie wojny nie mieli gdzie mieszkać. W tym samym czasie został założony w otoczeniu park ze stawem.
Budynek na początku był klasycystyczny, w okresie secesji zmieniono wygląd i umeblowanie. Dwór skierowany jest prostopadle do drogi. Wejście z kolumnowym przedsionkiem zwrócone jest ku zachodowi. Do północnej części dworu przylega oficyna.
Część główną dworu stanowi wysunięty w formie ryzalitu ganek kolumnowy, za nim hali i salo wysunięty w elewacji ogrodowej w formie ryzalitu o ściętych narożach. Alkierz i wieża przylegają do części głównej od południa, alkierz w narożniku frontowym, wieża nieco dalej, przylega do elewacji południowej.
Front dworu posiada prostokątny wykusz, trzyosiowy ryzalit frontowy ganku kolumnowego poprzedzony jest szerokimi schodami. Dwie kolumny jońskie i pilastry ścian bocznych dźwigają trzy arkady (środkowa, wyższa i szersza), kolumny obecnie gładkie były pierwotnie kanelowane.
Stylistyka dworu nawiązuje do stylu stosowanego przez ziemiaństwo polskie w tym czasie, mimo że został on wybudowany przez właściciela pruskiego.
Tekst i fot.: Stanisław Gazda
#JesteśmyDlaWas