Aktualności

Gaz do ogrzewania domu online – tanio, bezpiecznie i wygodnie

Lato w pełni, ale już teraz dobrze jest się zastanowić nad wyborem ogrzewania domu. Jaki typ ogrzewania - elektryczne czy gazowe - będzie lepszy i bardziej ekonomiczny? Pojedynek prąd kontra gaz, zawsze wygra ten ostatni. Po pierwsze cena gazu jest niższa niż cena prądu. Po drugie, możesz zamontować w swoim ogrodzie specjalny zbiornik na gaz, nie musisz podłączać się do sieci miejskiej, aby korzystać z tego paliwa. Po trzecie, możesz wygodnie zamawiać dostawy gazu przez Internet, bez kolejek i bez zbędnych formalności. Zapewnisz swoim bliskim tanie i miłe ciepło w chłodnych porach roku.

Ogrzewanie gazowe – zalety

Do ogrzewania domu często wykorzystywany jest tzw. gaz płynny, czyli propan grzewczy zwany również LPG. Cena gazu LPG jest o wiele niższa niż np. cena prądu, którego koszty zużycia zwiększają się z roku na rok. Ceny gazu również reagują na sytuacje rynkowe, ale mimo to, cena ogrzewania gazem w porównaniu do kosztów ogrzewania prądem i tak jest o połowę niższa. A dlaczego gaz płynny zamiast gazu ziemnego? Otóż ceny gazu ziemnego regulowane są odgórnie i mogą ulegać sporym wahaniom. Poza tym, osoby korzystające z gazu ziemnego borykają się z ograniczeniami lub awariami sieci gazowej, do której dom musi być przyłączony. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu gazem płynnym LPG. Nie musimy korzystać wówczas z usług krajowych monopolistów, tylko sami wybrać dostawcę, który proponuje ogrzewanie gazem płynnym po najkorzystniejszych cenach. Koszty ogrzewania domu się zmniejszą, a to z pewnością największa zaleta. Ogrzewanie gazem płynnym jest bardzo czyste i wygodne. Nie musisz nigdzie jeździć, wypełniać dokumentów, dzwonić, mailować. Po prostu zamów gaz online. Jeśli jesteśmy właścicielami zbiornika na gaz, zamawiamy dostawę w sklepie internetowym, która jest realizowana w ciągu pięciu dni od zaksięgowania wpłaty. Zamówienie będzie jednak zrealizowane tylko wtedy, jeśli zbiornik jest naszą własnością a nie został np. wydzierżawiony. Zakupiony gaz do ogrzania domu, powinien być zgodny z polską normą PN-C-96008;1998, aby jego jakość nie odbiegała od przyjętych norm propanu grzewczego. Cena gazu do ogrzewania domu zależeć będzie od ilości zamówionego gazu, terminu realizacji zamówienia i lokalizacji zbiornika. Specjaliści radzą, aby zbiornik paliwa tankować w sezonie letnim. Jego ceny są niższe niż w sezonie grzewczym.

Gaz ziemny a gaz płynny – różnice

W dalszym ciągu wiele osób myli gaz ziemny z gazem płynnym. Jakie są różnice? Ile kosztuje ogrzanie domu gazem płynnym a jaka jest cena gazu ziemnego? Otóż oba rodzaje gazu różnią się od siebie właściwościami fizycznymi oraz sposobem wydobycia i transportu. Po pierwsze, gaz płynny LPG jest dwukrotnie cięższy od gazu ziemnego. Jego wydobycie jest też o wiele prostsze. Gaz ziemny, dostarczany jest do odbiorców systemem rurociągów. Ponadto, gaz ziemny musi zostać specjalnie oczyszczony, zanim trafi do użytkowników.  Natomiast gaz płynny daje się skroplić i przewozić w zbiornikach na autocysternach. Powstaje w procesie rafinacji ropy naftowej. Użytkownicy gazu płynnego mają własne małe magazyny i nie są zależni od sieci miejskiej. Jest to o tyle istotne, gdyż wprawdzie kancelaria prezydenta zdecydowała o zamrożeniu cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych do końca bieżącego roku, ale co będzie dalej nie wie nikt.

Ile kosztuje litr gazu płynnego?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad sposobem ogrzewania domu, radzimy wybrać gaz płynny. Jest on ekologiczny, czysty oraz wygodny w użytkowaniu. Może służyć jako główne paliwo grzewcze dla naszego domu, ale również jako podgrzewacz wody użytkowej czy zasilacz kuchenki gazowej. Ile kosztuje sezon grzewczy zależy od wielu czynników m. in. od powierzchni grzewczej, liczby domowników czy sprawności systemu izolacyjnego. Na stronie internetowej dostawcy gazu płynnego każdego dnia można sprawdzić jaki jest koszt zatankowania zbiornika i wybrać najodpowiedniejszy moment pod względem ekonomicznym.  Dla domów jednorodzinnych o standardowej powierzchni użytkowej, wystarczy zbiornik o pojemności 2700 litrów. Dla większych budynków, przyda się zbiornik na 4850 litrów. Może być także stosowany w mniejszych domach, mimo wyższej ceny. Pozwoli to na rzadsze tankowanie, a co za tym idzie oszczędności w domowym budżecie. W przemyśle często stosuje się budowę instalacji wielozbiornikowych.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK