Aktualności

Dzisiaj Tłusty czwartek → skąd wywodzi się i dlaczego akurat czwartek?

Dzisiaj Tłusty czwartek - dzień pączków, faworków i wszystkich słodkości. Ale skąd wzięło się takie święto w polskiej tradycji i dlaczego akurat jest czwartek?

Tłusty czwartek jest swoistym ostrzeżeniem – wyznacza on ostatni dzień hucznych zabaw i tłustszych potraw i ostrzega, że nadchodzi Wielki Post. Zgodnie, tradycją, w tym dniu spożywamy głównie paczki i faworki.

A skąd wzięło się to święto?

Wbrew powszechnej opinii, Tłusty czwartek nie dotyczy wyłącznie obrzędów chrześcijańskich. Źródła historyczne wskazują bowiem, że takie tradycje można było obserwować już w Polsce poganskiej. Jednak nie byl to zwyczaj związany z nadejściem Wielkiego Postu, a z pożegnaniem zimy. Wówczas na stołach pojawiały się pączki z ciasta chlebowego że słoniną.

Kilka ostatnich dni przed Wielkim Postem miało swoje odrębne nazwy. Końcówkę karnawału rozpoczynał mięsopustny (dziś – tłusty) czwartek, po nim wyodrębniono także: „smalcową niedzielę”, „błękitny poniedziałek” i „ostatni wtorek”.

W dawnej Małopolsce obchodzono tzw. combrowy czwartek. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber, będącego prawdopodobnie postacią fikcyjną, człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Ów Comber miał umrzeć właśnie w czwartek i w każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urzadzały huczną zabawę i tańce.

Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków ze słodkim nadzieniem, jednak wyglądały one nieco inaczej niż obecne – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Do dziewiętnastego wieku pączki smażono wyłącznie w bogatych domostwach i na dworach szlacheckich. Smażenie wymagało użycia dużej ilości tłuszczu, na którą nie każdy mógł sobie pozwolić.

Foto ilustracyjne

Aleksandra Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK