Aktualności

Dziś otwarcie Muzeum Apteki pod Łabędziem. Wiemy co zaoferuje zwiedzającym! [ZDJĘCIA]

W czwartek (15.12) o godzinie 18.00 oficjalnie otwarte zostanie Muzeum Apteki pod Łabędziem. Przy ul. Gdańskiej 5 na zwiedzających czekać będą wystawy stałe i nie tylko.

Miejsce znane doskonale niemal wszystkich bydgoszczanom od 169 lat związane jest z farmacją. 27 grudnia 1853 roku Constantin August Mentzel uzyskał koncesję na założenie trzeciej apteki w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 5. Obok budynku utworzono ogród roślin leczniczych, które wykorzystywane były przy tworzeniu leków. Przez lata apteka zmieniała właścicieli. W 2003 roku jeden z właścicieli Bartłomiej Wodyński otworzył na zapleczu prywatne Muzeum Farmacji Apteki “Pod Łąbędziem”. Niestety w 2017 r. zarówno apteka, jak i muzeum zakończyły swoją działalność.

Po pięciu latach obiekt należący do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy wznawia swoją działalność. Już nie jako apteka, ale muzeum farmacji.

W odnowionym muzeum na zwiedzających czekać będzie m.in. wystawa stała podzielona na cztery części.

W pierwszym pomieszczeniu można zapoznać się z dziejami bydgoskiego aptekarstwa od czasów staropolskich po okres PRL. W gablotach znajdują się obiekty takie jak: naczynia, butelki, moździerze, opakowania na leki, etykiety i fotografie. W tej części pokazane są także dzieje przemysłu farmaceutycznego w Bydgoszczy – Fabryki Kosmetycznej „Halina” oraz Hurtowni i Wytwórni Drogeryjno-Aptecznej „Hadroga”.

Trzecią częścią ekspozycji jest izba recepturowa pochodząca z przełomu lat 60. i 70. XX w. Znajdują się w niej oryginalne loże recepturowe z wyposażaniem, na które składają się naczynia recepturowe oraz wagi apteczne i inne przyrządy.

Główną częścią wystawy jest oryginalne przyapteczne laboratorium galenowe – jedyne takie w Polsce. Służyło ono do wytwarzania leków z produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz z minerałów. Zaopatrywało w leki wszystkie apteki w mieście oraz  w regionie. Można w nim zobaczyć napędzaną parą linię produkcyjną oraz oryginalne meble. Tutaj stoi także tabletkarka firmy Fritz Kilian z początków XX w.

Drugim pomieszczeniem wystawy jest dawna izba ekspedycyjna. Znajdują się w niej dębowe meble z przełomu XIX i XX w. Na ladzie głównym elementem jest kasa fiskalna „National” oraz zabytkowa waga. Na regałach umieszczone są sztanglasy, karafki i puszki apteczne oraz opakowania na leki z początku XX wieku – tzw. osobliwki. Ciekawostką są też karafki wykonane z radioaktywnego szkła uranowego, które w ciemnościach świecą.

W muzeum znalazło się też miejsce na wystawy czasowe. Obecnie tworzą ją obrazy związane z farmacją. Jeden z nich przedstawia Jezusa Chrystysa w roli aptekarza.

W budynku przy Gdańskiej 5 znajdzie się też miejsce na edukację na temat historii i wiedzy o zdrowiu. W pięknie odnowionej sali odbywać się będą warsztaty (zielarstwo, tworzenie naturalnych świec i ekologicznych kosmetyków), zajęcia, spotkania (w Muzeum działać będzie herbaciarnia), pokazy. Wkrótce pojawi się w mediach społecznościowych apel do bydgoszczan o przejrzenie swoich domowych skarbów, czy aby nie znajdują się wśród nich jakieś figuralne wyobrażenia łabędzia. Jeżeli uda się z udostępnionych Muzeum eksponatów stworzyć małą ekspozycję – to na pewno taka powstanie!

Wartość inwestycji to ponad 3 mln złotych, z czego 2,1 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 826 tys. zł z budżetu miasta, a 262 tys. zł z budżetu państwa.

Uroczyste otwarcie Apteki pod Łabędziem odbędzie się w czwartek (15.12) o godz. 18. W piątek, sobotę i niedzielę będzie można wystawę obejrzeć kupując bilety w promocyjnej cenie 5 zł.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK