Aktualności

Dotacje na rzecz ochrony naszego dziedzictwa

 Rekordowe 10,4 mln złotych – tyle wynosi tegoroczne wsparcie przekazane przez samorząd województwa na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Dotacje trafią na realizację 172 przedsięwzięć w całym regionie.

Wczoraj (13 lipca) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu umowy o dofinansowanie projektów wręczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Jacek Gajewski.

– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wynosi blisko 400 tysięcy złotych. Wśród wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, umożliwią m.in.: remont dachu nad prezbiterium kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, kolejny etap prac przy pokryciu dachowym i więźbie dachowej kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Bydgoszczy (1872 r.), remont elewacji kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim, prace konserwatorskie przy elewacji kościoła pw. św. Mikołaja w Kruszynach (powiat brodnicki), remont zespołu budynków cmentarnych w Chodczu (powiat włocławski), wymianę i odtworzenie okien wraz z witrażami oraz drzwi zewnętrznych w kościele pw. św. Bartłomieja w Sławsku Wielkim (w powiecie inowrocławskim), remont konserwatorski elewacji czołowego bloku kazamatowego Fortu IV im. Żółkiewskiego w Toruniu (XIX w.), prace konserwatorskie przy południowo-wschodnim fragmencie murów miejskich z wieżyczką wodną przy kanale Trynka w Grudziądzu, konserwację i restaurację ołtarza głównego z kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie.

Ubiegłoroczne wsparcie pozwoliło m.in. na kontynuację remontu pomieszczeń zabytkowego budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim, remont dachów Domu pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu i odrestaurowanie drewnianych stalli w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku (powiat aleksandrowski).

Samorząd województwa realizuje program ochrony zabytków od trzynastu lat. W tym czasie na zadania związane z restauracją i remontami konserwatorskimi w zabytkowych obiektach przekazał blisko 123 mln zł. Wsparcie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

(gaz)

Fot. Szymon Ździebło

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK