– Ten zakres fali ma długość od 465 nm do 495 nm i nazywany jest często dobrym niebieskim światłem i jest nam ono do życia niezbędne – mówi mgr Waldemar Błoch z salonu optycznego Pro Oculo. – Ma ono niebiesko-turkusowy odcień. W jego opozycji znajduje się światło niebiesko-fioletowe (maksimum długości fali 435 nm). Jest to jeden z czynników ryzyka predestynujących do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) oraz zaćmy. Powoduje m.in. apoptozę komórek nabłonka barwnikowego siatkówki oraz zmiany fotochemiczne soczewki, które prowadzą do jej zmętnienia.
Okulary ochronne
Jak w tym cyfrowym świecie zachować dobry wzrok? Trzeba chronić, choćby odpowiednio dopasowanymi soczewkami. Mogą to być jednoogniskowe lub relaksacyjne, dzięki którym zmniejsza się wysiłek akomodacyjny przy pracy w ultra bliskich odległościach np. podczas korzystania ze smartfona. – Powoduje to zmniejszenie zmęczenia oczu nawet przy intensywnym używaniu urządzeń cyfrowych. Soczewki relaksacyjne poprawiają też czytelność małych liter i znaków. Jest to przydatne zwłaszcza u osób z początkowo rozwijającą się prezbiopią – wyjaśnia Waldemar Błoch. – Ważne jest, by takie soczewki dobrał wykwalifikowany optometrysta – tylko tak będą one bezpiecznie służyć.
„Światło widzialne jest falą elektromagnetyczną, która obejmuje ono swoim zakresem barwy od koloru czerwonego (780 nm) do koloru fioletowego (380 nm). Pomiędzy nimi występują inne kolory, które występują w tej samej kolejności co kolory tęczy (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony niebieski/indygo, fioletowy).”
Od światła niebiesko-fioletowego można też się po prostu odciąć. Pomogą w tym specjalne powłoki antyrefleksyjne zabezpieczające soczewki. Soczewka taka będzie dodatkowo chroniła oko przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, które jest również jednym z czynników przyspieszających starzenie się narządu wzroku. – Nie polecam jednak takich powłok osobom, które zawodowo zajmują się grafiką komputerową, ponieważ wpływa ona na widzenie barwne. Światło przechodząc przez taką soczewkę zostaje zubożone o wcześniej wspomniane szkodliwe światło niebieskie – mówi Waldemar Błoch. – Jest to szczególnie widoczne, gdy spoglądamy na białą kartkę papieru. Wielu klientów określa jej barwę jako subtelnie kremową.
Inteligentne soczewki
Ciekawym rozwiązaniem w ochronie oczu przed szkodliwym światłem niebieskim są również inteligentne soczewki fotochromowe, które zabarwiają się z różną intensywnością – w zależności od natężenia promieniowania UV na zewnątrz. Zapewniają one podwójną ochronę oczu przed słońcem, a także w biurze przed szkodliwym niebiesko-fioletowym światłem.
#JesteśmyDlaWas