Lifestyle

Czas nie leczy zaćmy!

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty i jakie ryzyko niesie odkładanie operacji na później w rozmowie z Mają Erdmann, wyjaśnia dr n. med. Zofia Sikorska, specjalista chorób oczu ze Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego Oculomedica w Bydgoszczy.

Pandemia wywarła ogromny wpływ na nasze życie, a w szczególności na zdrowie. Nie tylko z powodu nowego wirusa czy ograniczony dostęp do lekarzy, ale przede wszystkim ze względu na nastawienie pacjentów do diagnostyki oraz leczenia. Czy Pani również to dostrzega?

Tak, pandemia COVID-19 zupełnie wytrąciła nas z równowagi i sprawiła, że zapomnieliśmy o całej reszcie schorzeń. Problem polega na tym, że choroby o nas nie zapomniały i dokuczają nam tak samo, niestety. Dotyczy to również zaćmy. To podstępna choroba, jednak szybko zdiagnozowana jest uleczalna. W dzisiejszych czasach to tak naprawdę prosty i szybki zabieg, obarczony bardzo małą liczbą powikłań. Tymczasem pacjenci wciąż boją się wybrać do specjalisty. A dodatkowo, jak Pani zauważyła, pandemia COVID-19 zdecydowanie nie zachęca chorych do diagnostyki oraz leczenia, co bardzo niepokoi. Poza tym warto dodać, że operacja zaćmy, która polega na wszczepieniu sztucznej soczewki w miejsce własnej zmętniałej, często prowadzi także do zmniejszenia wady wzroku i uwolnienia się od noszenia okularów. Można zatem bardzo znacząco poprawić komfort życia.

W pierwszym etapie pandemii i wdrażania kolejnych obostrzeń związanych z COVID-19 gabinety lekarskie były zamknięte. Jak to było w waszym przypadku?

Nas to także dotyczyło. W marcu przyjmowaliśmy tylko pacjentów z pilnymi, nagłymi dolegliwościami. Jednak później zaczęliśmy normalnie przyjmować chorych. Operowaliśmy zaćmy, wykonywaliśmy zabiegi laserowe, przeprowadzaliśmy iniekcje doszklistkowe. Choroby te nie „poczekają”, czas nie jest tu dobrym sprzymierzeńcem. Trzeba działać od razu. Gdybyśmy zwlekali, to w wielu przypadkach nie byłoby szans na leczenia, ponieważ nasi pacjenci straciliby wzrok.

Jak wygląda zabezpieczenie sanitarne gabinetów lekarskich w czasie pandemii? Czym się różni od tego sprzed wprowadzenia obostrzeń?

Każdy pacjent wchodzący na teren przychodni ma mierzona temperaturę ciała oraz jest zobligowany do dezynfekcji dłoni odpowiednim płynem. Po każdym badaniu czyścimy płynem antywirusowym cały sprzęt okulistyczny. Ponadto na terenie kliniki każdy pacjent, lekarz oraz wszystkie pielęgniarki i sekretarki medyczne noszą chirurgiczne maseczki ochronne. W poczekalni pilnujemy odległości między pacjentami. W pełni stosujemy się do wszystkich zaleceń sanitarnych i dbamy o bezpieczeństwo zarówno naszych pacjentów, jak i personelu.

Oznacza to, że operacje zaćmy odbywają się właściwie bez przerwy. Dlaczego zatem pacjenci odwlekają wizytę?

Tak, operujemy bez przerwy. A pacjenci, no cóż? Może boją się pandemii? Może uważają, że jeszcze jakoś sobie poradzą? Zaćma niestety sobie nie poczeka, a czas na pewno jej nie wyleczy. Przyznam, że pomimo 30-stażu i ogromnego doświadczenia w leczeniu chorób siatkówki, to nastawienie pacjentów nie przestaje mnie zadziwiać i martwić jednocześnie, szczególnie teraz, gdy z powodu COVID-19 zdarza się to jeszcze częściej. Przecież dobre widzenie jest nam stale potrzebne. Choćby po to, żeby sprawdzić, czy ręce są dobrze umyte lub, czy maskę trzeba wymienić na nową i czystą.

Jak rozwija się zaćma, jeśli się jej nie leczy?

Naturalny rozwój zaćmy przebiega podstępnie. Stopniowo pogarsza się ostrość wzroku, widzenie przedmiotów jest niewyraźne, jakby znajdowały się za gęstą mgłą. Może dojść do pęcznienia soczewki i podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, co grozi rozwojem jaskry. Koniecznie zatem trzeba więc wyprzedzić tę chorobę i zoperować zaćmę szybciej. Łatwiejsze jest również operowanie zaćmy, która nie jest twarda. Eliminujemy wówczas powikłania, które mogłyby się zdarzyć podczas trudniejszego zabiegu. Operacja zaćmy naprawdę ma sens, ponieważ lepsza ostrość wzroku znacznie poprawia jakość życia. Nie trzeba prosić o pomoc w przeczytaniu tekstu, przyszyciu guzika, przygotowaniu posiłków, odczytaniu znaków drogowych. Jeśli nie ma innych chorób, pacjenci często znowu mogą prowadzić samochód. Dlatego naprawdę warto zoperować zaćmę, a odkładanie tego na potem jest bardzo ryzykowne!

Jeśli chcesz się umówić na wizytę w Ośrodku Okulistycznym, otwiedź stronę – http://oculomedica.pl/

Foto:materiały prasowe

#JesteśmyDlaWas

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK