Aktualności

Co się dzieje z Wiaduktami Warszawskimi?

W związku z utrudnieniami w ruchu na Wiaduktach Warszawskich i głosami krytyki ze strony mieszkańców pod adresem ZDMiKP, 14 października 2020 r. (środa) przed budynkiem ZDMiKP zorganizowana została konferencja prasowa, dotycząca stanu technicznego Wiaduktów Warszawskich w ciągu ulic Fordońskiej oraz dalszych działań naprawczych, zmierzających do minimalizowania utrudnień w ruchu. 

W konferencji uczestniczyli: Zastępca Prezydenta Bydgoszczy  Mirosław Kozłowicz oraz Dyrektor ZDMiKP  Wojciech Nalazek.

Zastępca prezydenta podziękował bydgoskim kierowcom za wyrozumiałość, a przede wszystkim za w miarę możliwości omijanie Wiaduktów Warszawskich i  wybieranie tras alternatywnych np. przez ul. Zamczysko, Przemysłową, Wyszogrodzką, Inwalidów. Zastępca prezydenta wyjaśnił, iż  analiza stanu mostu wynikała z corocznego, obowiązkowego przeglądu obiektów inżynierskich w mieście Bydgoszczy.

Dyrektor ZDMiKP na wstępie swojej wypowiedzi uznał za pomówienia wszelkie oskarżenia mediów o rzekome zaniechania, czy niedopatrzenia ze strony ZDMiKP w kwestii stanu Wiaduktów Warszawskich.

–  Na podstawie obowiązkowego przeglądu jak i rutynowych kontroli uznaliśmy, że niezbędna będzie wnikliwa analiza stanu obiektu poprzez dokonanie odkrywek na słupach i belkach wiaduktów. Pod warstwą betonu i otuliny ujawnione zostały poważne i duże ogniska korozji. Obiekt jest wykonany według starych standardów technicznych z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, co samo w sobie jest zagrożeniem powstania niekontrolowanych i niespodziewanych uszkodzeń. Dłużej nie można było czekać i ryzykować, stąd decyzja o wprowadzeniu ograniczeń mających za zadanie odciążenie obiektu. W tym momencie prowadzona jest dalsza szczegółowa analiza poszczególnych elementów konstrukcyjnych wiaduktów. Od tego jak duże będą uszkodzenia wewnątrz konstrukcji zależeć będą następne działania ZDMiKP.

Już dziś wiadomo, że w pierwszej kolejności wykonane zostanie podparcie klatkami stalowymi, które doraźnie przejmie na siebie część obciążeń. Umożliwi to również prowadzenie niezbędnych prac technicznych, ale też uchroni wiadukty przed postępującym obniżaniem nośności.

Działania ratunkowe Wiaduktów Warszawskich powodujące ograniczenie ich przepustowości, mogą potrwać nawet pół roku.

Tekst i zdjęcie: Stanisław Gazda                                                                                                                  

 

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK