Aktualności

Co czuje człowiek który traci wzrok?

Prawie 80% informacji o otaczającym świecie dociera do nas poprzez zmysł wzroku. Jest on wykorzystywany do wykonywania prawie wszystkich codziennych czynności. Jak poradzić sobie gdy coraz gorzej widzimy?

Gdy wzrok się pogarsza traktowane jest to przez wielu doświadczonych tą chorobą jako tragedia. Towarzyszą im obawy, że życie zmieni się na gorsze.

Lęk może blokować przed podejmowaniem wyzwań i aktywności. Bywa, że chorzy odczuwają też złość, bo nikt nie umie im pomóc. Zdarza się również wstyd z powodu braku samodzielności. Przeżycia takie są destrukcyjne i mogą sprawiać, że chorzy unikają kontaktów z ludźmi.

Zbyt długie trwanie w takiej sytuacji, może spowodować, całkowite uzależnienie od innych. Frustracja, rozgoryczenie, smutek, przygnębienie, bierność – mogą zatruć życie nie tylko osobie chorej, ale również jej bliskim. Dlatego warto poszukać pomocy i wsparcia wśród osób, które straciły wzrok i poradziły sobie z tym problemem.

Polski Związek Niewidomych wydał poradnik, w którym znalazły się podpowiedzi, w jaki sposób radzić sobie z nową sytuacją. Pomoże oswoić się z sytuacją gdy choroba przytrafi się nam lub naszym bliskim. Z publikacją można zapoznać się klikając w poniższy link.

https://pzn.org.pl/wp-content/uploads/2021/01/Widzimy_nie_tylko_oczami_Poradnik_dla_osob_zagrozonych_utrata_widzenia_wersja_on-line-003.pdf?fbclid=IwAR00Qxg9KFn9aGlH-dq-j3p_zQPDTqHiIu0B8NlLga5vx2kkv7FgYYbJh_Y

Maria Zelek

Zdjęcie ilustracyjne

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK