
Gdy wzrok się pogarsza traktowane jest to przez wielu doświadczonych tą chorobą jako tragedia. Towarzyszą im obawy, że życie zmieni się na gorsze.
Lęk może blokować przed podejmowaniem wyzwań i aktywności. Bywa, że chorzy odczuwają też złość, bo nikt nie umie im pomóc. Zdarza się również wstyd z powodu braku samodzielności. Przeżycia takie są destrukcyjne i mogą sprawiać, że chorzy unikają kontaktów z ludźmi.
Zbyt długie trwanie w takiej sytuacji, może spowodować, całkowite uzależnienie od innych. Frustracja, rozgoryczenie, smutek, przygnębienie, bierność – mogą zatruć życie nie tylko osobie chorej, ale również jej bliskim. Dlatego warto poszukać pomocy i wsparcia wśród osób, które straciły wzrok i poradziły sobie z tym problemem.
Polski Związek Niewidomych wydał poradnik, w którym znalazły się podpowiedzi, w jaki sposób radzić sobie z nową sytuacją. Pomoże oswoić się z sytuacją gdy choroba przytrafi się nam lub naszym bliskim. Z publikacją można zapoznać się klikając w poniższy link.
https://pzn.org.pl/wp-content/uploads/2021/01/Widzimy_nie_tylko_oczami_Poradnik_dla_osob_zagrozonych_utrata_widzenia_wersja_on-line-003.pdf?fbclid=IwAR00Qxg9KFn9aGlH-dq-j3p_zQPDTqHiIu0B8NlLga5vx2kkv7FgYYbJh_Y
Maria Zelek
Zdjęcie ilustracyjne
#JesteśmyDlaWas