Aktualności

Cholesterol — wszystkie informacje

Każdy wie, że zdrowie jest jedną z najważniejszych spraw w życiu. Należy o nie dbać nie tylko, gdy czujemy się źle, ale również wtedy, gdy wszystko jest w porządku. Pomagają w tym regularne badania. Jednak czy pamiętamy o sprawdzeniu wszystkiego? Poziom cholesterolu we krwi to jedna z rzeczy, o której powinniśmy pamiętać w regularnej kontroli. Co to jednak jest? Jak objawia się jego podwyższony poziom? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Co to jest cholesterol?

Cholesterol jest substancją tłuszczową powszechnie występującą w naszych organizmach. Znajdziemy go we krwi, w składzie błon komórkowych, niektórych hormonach, kwasach żółciowych czy w witaminie D. Aż 75% obecnego w organizmie cholesterolu jest produkowana w wątrobie, a 25% przyjmowane jest wraz z pokarmem.

Cholesterol większości kojarzy się z czymś złym, jednak jest on potrzebny do utrzymania zdrowia. Jedynie za duża jego ilość w organizmie może spowodować powstanie miażdżycy i jej powikłania na przykład zawał serca, chorobę wieńcową czy udar mózgu.

Cholesterol „dobry” transportowany jest do wątroby, z której jest wydalany wraz z żółcią. Cholesterol „zły” natomiast transportowany jest do ścian tętnicy, gdzie prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych.

Jak obniżyć podwyższony poziom cholesterolu?

Wiedza jak zbić cholesterol przyda się jednakowo osobom, które borykają się z tym problemem oraz tym, którzy są od niego dalecy.

Odpowiednia dieta

Po pierwsze należy zmienić swoją dietę. Najważniejsze w niej jest eliminacja między innymi ciężkostrawnych, słodkich i ostrych oraz tłustych potraw. Zastąpić je należy warzywami i owocami, które bogate są w błonnik oraz rybami — źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrym wyborem będą również rośliny strączkowe, jogurty i mleko z obniżona zawartością tłuszczu oraz produkty pełnoziarniste.

Zdrowy styl życia

Ważnym elementem przy zbijaniu złego cholesterolu są również ćwiczenia fizyczne. Wykonywanie ćwiczeń codziennie, albo chociaż 3-4 razy w tygodniu, przyczyni się nie tylko do jego obniżenia, ale również wspomoże w procesie pozbywania się nadwagi czy otyłości — jednych z głównych przyczyn wysokiego poziomu „złego” cholesterolu. Również odstawienie używek takich jak papierosy czy alkohol także wspomaga obniżenie cholesterolu. Unikać należy też sytuacji stresowych.

Objawy podwyższonego cholesterolu

Zły cholesterol może nie dawać na początku żadnych objawów. Dowiedzieć możemy się tego przy okazji wykonywania innych badań, gdy układ krążenia nie będzie działał już tak, jak powinien. Nie warto, więc czekać w sprawdzaniu jego poziomu. Najczęstszymi objawami podwyższonego cholesterolu są:

  • pojawienie się żółtych zgrubień w okolicach powiek, pod piersiami czy w zgięciu łokcia, przy czym osoby takie mają kłopot z zapamiętywaniem i koncentracją;
  • tworzenie się guzów na ścięgnie Achillesa i ścięgnach nadgarstków;
  • dotkliwy ból w nogach, wywołany nieprawidłowym przepływem krwi;
  • w wyglądzie stóp również możemy zaobserwować jego podwyższony poziom, objawia się to naciągniętą i błyszczącą skórą, stopy są zmęczone i słabe, nie możemy wyprostować kończyn.

Grupy wysokiego ryzyka

Na podwyższony poziom cholesterolu najbardziej narażone są osoby w wieku powyżej 50 roku życia oraz osoby z cukrzycą, dlatego w szczególności one powinny zwrócić na niego uwagę. Nieleczony podwyższony cholesterol prowadzić może do choroby wieńcowej. Objawia się one bólem w klatce piersiowej, który wywołuje efekt ucisku.

W swoim życiu należy stosować zasadę — lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętajmy o regularnym badaniu swojego zdrowia w każdym aspekcie. Oszczędzamy tym samym nie tylko pieniądze, ale również stres związany z wizytą u specjalisty.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK