Aktualności

Chcesz zbierać deszczówkę? Skorzystaj z kalkulatora MWIK-u!

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja przygotowały darmowy i prosty kalkulator, który pomoże oszacować potrzebą wielkość zbiornika na deszczówkę. Woda opadowa to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć bardziej ekologicznie i oszczędniej.

Kalkulator MWIK-u przyda się zarówno właścicielom nieruchomości, którzy planują budowę zbiornika na wodę opadową, jak i projektantom i biurom projektowym, które zajmują się planowaniem większych zbiorników retencyjnych i infiltracyjnych.  Kalkulator na wstępie zapyta nas o lokalizację i cel zbierania deszczówki. Warto wiedzieć, że zebrana woda opadowa może służyć do podlewania ogrodu, prania, spłukiwania toalet oraz mycia gospodarczego. Następnie trzeba podać powierzchnię dachu i ogrodu. Jeśli nie znamy dokładnych danych, możemy zaznaczyć to na mapie satelitarnej. Kalkulator zapyta również o częstotliwość podlewania roślin i liczbę mieszkańców. Dowiemy się dzięki temu, jak duży zbiornik powinniśmy wybudować oraz ile wody możemy w ten sposób zaoszczędzić.

Wykorzystując deszczówkę zachowujemy naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność oraz dostosowujemy się do zmian klimatycznych. Ogród deszczowy zapobiega obniżaniu się poziomu wód gruntowych i lokalnym podtopieniom, a także pozwala ograniczyć wydatki gospodarstw domowych.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy  realizują budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych. Zadanie, które kosztuje ponad 216 mln zł przy blisko 130 mln zł dofinansowania, realizowane jest etapowo w różnych częściach miasta. W ramach zadania powstanie ok. 19 km kanałów deszczowych, 71 zbiorników retencyjnych, 28 oczyszczalni wód opadowych i roztopowych oraz wylotów do odbiorników. Projekt przewiduje ponadto budowę urządzeń umożliwiających oczyszczanie i zagospodarowanie wody deszczowej na terenach zielonych oraz przebudowę kanałów deszczowych.

 

Foto ilustracyjne

Piotr Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK