Chcesz być operatorem drona? Musisz się zarejestrować
Nowe procedury mają wejść w życie 31 grudnia tego roku. Jak się dowiadujemy rozwiązania dla bezzałogowych statków powietrznych (BSP) mają poprawić bezpieczeństwo i pomóc w otwarciu granic dla branży bezzałogowej
Co nowego? Możemy już zapomnieć o podziale lotów na te o charakterze sportowym lub rekreacyjnym i na te o innym przeznaczeniu. Oznacza to m.in., że znikną zapisy dotyczące komercyjnego wykorzystania dronów. Natomiast dodatkowe obowiązki będą mieli operatorzy dronów, którzy posługiwali się nimi dla zabawy. ULC podaje, że pojawi się klasyfikacja lotów. Wyodrębnione zostaną kategorie ryzyka: otwarta, szczególna i certyfikowana.
I tak, w kategorii otwartej drony o masie poniżej 25 kg będą mogły latać do wysokości 120 metrów i w zasięgu wzroku. Kategoria szczególna wymagała będzie zgody lub złożenie deklaracji w ULC. Trzeba będzie też sprawdzać, jakie są lokalne ograniczenia w przestrzeni powietrznej. W kategorii otwartej, jeśli dron będzie miał masę powyżej 250 g, operator będzie musiał przejść proste szkolenie online. Dla tych dronów zostanie stworzony również internetowy system obowiązkowej rejestracji.
W kategorii „otwartej” i „szczególnej” operatorzy bezzałogowych statków będą musieli się rejestrować, a swój numer rejestracyjny umieszczać na każdym swoim dronie. Osoby niepełnoletnie powyżej 14 roku życia będą mogły się zarejestrować za zgodą opiekuna prawnego. Małoletni do 14 roku życia będą mogli używać drona jeśli jest on zabawką, ale i tak pod bezpośrednim nadzorem osoby pełnoletniej.
Rejestr operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych będzie umieszczony na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego od 31 grudnia tego roku.
Fot. Washington State University
#JesteśmyDlaWas