Aktualności

Bydgoszcz wysoko w rankingu rowerowym

Bydgoszcz w tegorocznym zestawieniu TOP 9 Rowerowych Polskich Miast znalazło się tuż za podium, za Poznaniem, Wrocławiem i Warszawą. To spore wyróżnienie.

Najwięcej punktów zdobyła Warszawa, niemal identyczny wynik osiągnął Wrocław. Bydgoszcz uplasowała się na 4 pozycji, zaraz za Poznaniem z podobną punktacją. Podobne wyniki osiągnęły także Gdańsk i Lublin.

Ranking opracowało centrumrowerowe.pl. Sprawdzono, w którym z 9 największych miast (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Białystok.) podróżowanie na dwóch kółkach jest najbardziej przyjazne i komfortowe.

Punkty można było zdobyć w 11 kategoriach: stosunek długości dróg rowerowych do publicznych; stosunek ciągów pieszo-rowerowych do wszystkich rodzajów dróg rowerowych; liczbę stojaków na rowery; procent budżetu przeznaczonego przez miasto na infrastrukturę rowerową; udział projektów rowerowych w budżetach obywatelskich; liczbę aktywnych stowarzyszeń rowerowych; działanie roweru publicznego; bezpieczeństwo rowerzystów; dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb rowerzystów.

Czym Bydgoszcz wyróżnia się na tle innych miast?

W rankingu docenione zostały bydgoskie projekty, które powstają przy udziale mieszkańców i społeczników oraz wysokie bezpieczeństwo rowerzystów. Według danych z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji w 2019 r. w Bydgoszczy doszło do 146 zdarzeń z udziałem rowerzystów, co stanowi zaledwie 2,33% wszystkich wypadków drogowych w mieście. Miasto uplasowało się pod tym względem w ścisłej czołówce obok Lublina i Białegostoku.

Wysoko w rankingu znaleźliśmy się także za sprawą budżetu przeznaczonego na projekty rozwijające infrastrukturę rowerową – w 2019 roku wynosił 9,3 mln zł.

Jak pokazują wyniki, także mieszkańcy coraz śmielej przedstawiają swoje pomysły w ramach budżetu obywatelskiego.

W ubiegłym roku projekty rowerowe wybrane w ramach tej inicjatywy stanowiły 11% wszystkich wniosków.

Pod tym względem Bydgoszcz obok Wrocławia i Poznania znajduje się w ścisłej czołówce.

Tekst i zdjęcie: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK