Aktualności

Bydgoszcz ma pierwszy w Polsce Park Tolerancji! [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (12.07.) na terenie Zespołu Szkół nr 32 (ul. Krucza 5) miało miejsce  otwarcie pierwszego w Polsce Parku Tolerancji. Park powstał w ramach programu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna.

Choć  Park mieści się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, udało tam  znaleźć  miejsce dla trzynastu punktów tematycznych, dwunastu tablic i banerów o łącznej powierzchni 46 metrów kwadratowych oraz dziesięciu zadań interaktywnych.

Centralne miejsce zajmuje Pawilon Kultur Świata, w którym prezentowane są wyznaczniki ośmiu losowo wybranych kultur świata oraz dziesiątki symboli tolerancji i pokoju z czterech stron świata.

Uroczyste otwarcie Parku odbyło się w… Hyde Parku – przestrzeni przeznaczonej na otwarte głoszenie dowolnych poglądów; nie stojących w sprzeczności z polskim prawem. Tłem dla zabierających głos było wyobrażenie symbolicznego Kościoła Wszystkich Religii z Kazania, pomyślanego jako symbol tolerancji wszystkich ludzi na całym świecie.

Takich, bardziej lub mniej oczywistych symboli, na terenie  Parku znajduje się znacznie więcej…

To, co wyróżnia Park, to także ukryte w formie kodów QR punkty multimedialne, pod którymi znajdują się bezpośrednie odsyłacze do podwitryn  strony internetowej: otwarta, bydgoszcz.pl, gdzie można znaleźć pogłębione informacje o każdym z poruszonych temafów. Niektóre kody QR prowadzą też do filmów instruktażowych z udziałem uczniów z projektu SOiT, opowiadających o przeznaczeniu poszczególnych punktów tematycznych.

Zajrzyjmy do kilku z nich…

Mity Świata są dowodem na bogactwo wyobraźni naszych przodków, którzy za pomocą magii próbowaJi tłumaczyć sobie świat, przerastający ich wyobrażenie. Dziś mity są kopalnią inspiracji i świadeclwem wspaniałej różnorodności.

Imiona  drzewek w Parku zawierają pewien sekret. Ich pierwsze litery tworzą jeszcze jedno mityczne imię. Imię drzewa z Hyde Parku.

Zegar Tolerancji. Symboliczny czasomierz, oparty na pomyśle chicagowskiego Zegara Zagłady, odmierzający wirtualne minuty dzielące nas od świata uprzedzeń, ksenofobii i stereotypów, w których nie da się już żyć.

Busola Iluzji. Trzy pola tematyczne, dwadzieścia pięć iluzji i kilka zagadek. Motto przewodnie tej instalacji to „Niepewny umysł, tak jak zmysły można czasem oszukać”.  Jak się przed tym obronić? Nasz trening zacznijmy od zmysłów. Potem będziemy gotowi, by wyostrzyć umysł.

Pawilon Kultur Świata. Osiem wystaw i instalacji opartych na pomyśle Festiwalu Kultur, flagowej akcji projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Osiem kultur ukazujących różnorodność naszego świata i nasze cywilizacyjne bogactwo. W tym sezonie zapraszamy do Francji, Grecji, Stanów Zjednoczonych i Japonii, ale też do świata kultury egipskiej, hinduskiej, wikińskiej i żydowskiej.

Galeria tandmarków (wiszące u góry na linkach). Wystawa 5O obiektów z 5O państw, ukazujących piękno i różnorodność naszego świata. To jest zarazem inspiracja dla przyszłych podróżników, by odwiedzić je wszystkie w ciągu swojego życia i poznać ludzi tam mieszkających.

Plenerowy Salon Gier. Wymagający  naszej koncentracji, uważności i skupienia, cech szczególnie ważnych w kontekście tolerancji, otwartości i samoświadomości. Gry są o różnym stopniu trudności.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK