Aktualności

Bydgoscy naukowcy dostali w Japonii złoty medal. Realny, chociaż za wirtualną rzeczywistość

Jury JDIE- Japan Design, Idea and Invention Expo, międzynarodowej wystawy innowacji odbywającej się 1‑3 lipca 2022 r.  wysoko oceniło wynalazek bydgoskiej firmy GRYDSEN LAB, przyznając złoty medal. Nagrodzona innowacja to narzędzie terapeutyczne i psychologiczna metoda terapii seniorów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

GRYDSEN LAB – start-up założony w 2018r. przez  bydgoskich naukowców z Wydziału Psychologii UKW, Collegium Medicum UMK  i WSG – oferuje innowacyjne, o naukowo potwierdzonej skuteczności narzędzie terapeutyczne z wykorzystaniem VR, przeciwdziałające postępom zaburzeń otępiennych seniorów (np. choroby Alzheimera). Procesu starzenia się nie można bowiem zatrzymać i odwrócić, jednak da się go spowolnić przy wykorzystaniu odpowiednich technik diagnostycznych i terapeutycznych. Efektem terapii jest utrzymywanie osób w podeszłym wieku w dobrej kondycji fizycznej i poznawczej, co przekłada się na ich samodzielność i utrzymanie wysokiego poziomu dobrostanu psychicznego.

Badania na ochotnikach pod nadzorem komisji bioetycznej zakończyły się w marcu, a już od maja bieżącego roku narzędzie i metoda terapeutyczna są dostępne na polskim rynku. Jesienią planowane jest wydanie narzędzia terapeutycznego w wersji niemieckiej, francuskiej i angielskiej.

Zespół badawczy GRYDSEN LAB pracuje już w swoim laboratorium w Bydgoszczy nad kolejnymi innowacyjnymi narzędziami terapeutycznymi.

Na zdjęciu stanowisko terapeutyczne i pacjent w czasie ćwiczeń. Terapię prowadzi mgr Magdalena Liberacka-Dwojak, psycholog z zespołu badawczego GRYDSEN LAB i doktorantka UKW.

(gaz)

Fot. Materiały prasowe

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK