Aktualności

Budowa mostów nad Brdą. Rusza kolejny etap robót. Będą zmiany w komunikacji!

Od 8 stycznia rusza kolejny etap robót, związany z przebudową torowiska na ul. Perłowej. Wprowadzone zostaną  zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na tym odcinku.

Budowa nowych mostów nad Brdą to jedna z największych miejskich inwestycji. Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem nowej kanalizacji deszczowej w ulicy Fordońskiej i Łęczyckiej. Prace budowlane realizuje firma Trakcja SA.

Na budowie mostów nad Brdą wykonywane są też palowania pod podpory nowych mostów (tramwajowego i drogowego) oraz pogrążane są ścianki szczelne, dzięki którym powstaną komory umożliwiające prowadzenie betonowania oraz zbrojenia podpór.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych (temperaturach powyżej 0 st. C), po sprawdzeniu nośności zabudowanych pali, planowane są prace związane z wykonywaniem podpór pod mosty. Obecnie trwa również przygotowywanie nasypu do obiektów od strony południowej.

Przed świętami zakończono budowę części fundamentów pod słupy trakcyjne (również w ul. Fordońskiej) co umożliwi ustawienie nowych konstrukcji pod koniec stycznia.

Na dniach rozpocznie się przebudowa zasilania sieci trakcyjnej w ulicy Fordońskiej, co umożliwi rozbiórkę sieci istniejącej kolidującej z nowobudowanym torowiskiem i przystąpienie do robót torowych. Wcześniej przebudowano sieć ciepłowniczą i gazową, która kolidowała z rozbudową dróg i torowisk.

Po zakończeniu robót związanych z uzbrojeniem terenu, planowane są roboty drogowe na jezdni północnej ul. Fordońskiej oraz ciągach pieszo-rowerowych.

Budowa nowych mostów nad Brdą powiązana jest też z przebudową torowiska na ul. Perłowej. W tym miejscu powstanie nowe torowisko i zmodernizowane zostaną perony przystankowe. Nową nawierzchnię otrzyma też odcinek ulicy Toruńskiej od skrzyżowania z ulicą Spokojna do skrzyżowania z Perłową. Przebudowane zostaną odcinki osiedlowych ulic przyległych do węzła (m.in. cześć ul. Perłowej). Dzięki temu w ramach jednego zadania powstaje nowoczesna infrastruktura na całym ciągu komunikacyjnym od Fordońskiej aż do węzła Szarych Szeregów.

8 stycznia rozpoczną się pierwsze prace w tej części osiedla. W pierwszej kolejności rozebrana zostanie trakcja tramwajowa, słupy, wygrodzenia torowisk i wiaty przystankowe. W dalszej kolejności planowana jest rozbiórka torowiska. Wykonawca zakłada, że ten etap powinien zakończyć się do końca stycznia 2022 r.

Po dokonaniu rozbiórek planowane jest wykonanie nowych fundamentów oraz słupów trakcyjnych. Wykonawca planuje wykonać torowisko wzdłuż ulicy Perłowej do końca wakacji 2022 r.

Włączenie wykonanego odcinka Perłowej do torowiska w ulicy Toruńskiej, możliwe będzie jednak dopiero po zakończeniu prac drogowych na skrzyżowaniu ul. Toruńskiej z Perłową oraz przy obiekcie tramwajowym w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego.

Po wybudowaniu mostu tramwajowego i oddaniu go do użytku, zostanie nim poprowadzony ruch tramwajowy i będzie można rozpocząć prace przy przebudowie węzła ul. Perłowej wraz z układem drogowym.

Udostępnienie torowiska i nowego układu drogowego przy ul. Perłowej możliwe będzie więc w I kwartale 2023 roku.

Wszystkie prace prowadzone na ul. Perłowej, wymuszają wprowadzenie zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej na tym odcinku.

W związku z planowanym rozpoczęciem prac na torowisku wzdłuż ulicy Perłowej, od soboty (8 stycznia) zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Dzięki nowemu torowisku na ul. Kujawskiej wszystkie osiedla górnego tarasu nadal będą posiadały bezpośrednie połączenia tramwajowe z centrum. Uda się nie dublować kursów tramwajowych ul. Kujawską. Rozkłady jazdy zostały tak zsynchronizowane, aby po zmianie tras, godziny odjazdów tramwajów nie pokrywały się na wspólnych odcinkach.

W tygodniu (dni powszednie) na górny taras kursować będą długie składy tramwajowe. Napełnienie we wszystkich pojazdach na zmienionych trasach, będzie na bieżąco monitorowane.  W zależności od sytuacji nie wykluczone są ewentualne korekty w rozkładach.

Zmiany w komunikacji tramwajowej:

Z obsługi pasażerskiej zostaną wyłączone następujące przystanki tramwajowe:

– Szarych Szeregów (po stronie północnej węzła)

– Perłowa / Toruńska (po stronie południowej węzła)

Tramwaje:

Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 9 i 10 będą realizowały przewozy na standardowych trasach

Linia nr 4 – czasowa trasa Glinki – Kujawska – Bielawy,

Linia nr 7 – czasowa trasa Niepodległości – Zajezdnia Tramwajowa,

Linia nr 8 – czasowa trasa Rycerska – Zajezdnia Tramwajowa. ,

Linia nr 11 – zawieszona

Komunikacja zastępcza:

Ulica Toruńska na odcinku od r. Toruńskiego do r. Bernardyńskiego (i dalej do r. Jagiellonów) obsługiwana będzie autobusową linią zastępczą „ZaT”.

Obowiązujące przystanki na tej linii:

– rondo Toruńskie

– Toruńska / Hala

– Toruńska / Żupy

– Babia Wieś

– Zbożowy Rynek

– rondo Jagiellonów

Uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza „Za T8″ w relacji Kapuściska – rondo Toruńskie z przebiegiem ulicami: Wojska Polskiego, Władysława Bełzy, Spokojną, Toruńską.

Obowiązujące przystanki na tej linii:

– Kapuściska

– Wojska Polskiego / Baczyńskiego

– Wojska Polskiego / Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

– Szarych Szeregów

– Bełzy / Szarych Szeregów

– Spokojna

– Bełzy / Spokojna

– rondo Toruńskie

Osoby podróżujące pomiędzy Bartodziejami i Kapuściskami będą mogły korzystać również z linii nr 59, która na odcinku od przystanku Fordońska/Bałtycka do pętli Kapuściska będzie pełniła funkcje autobusowej komunikacji zastępczej za tramwaj nr 7.

Zmiany zaczną obowiązywać od soboty 08.01.2022 r.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK