Aktualności

Będzie czwarty krąg Opery Nova oraz rozbudowa i modernizacja Filharmonii Pomorskiej

To już pewne: wkrótce zostanie ogłoszony przetarg wyłaniający wykonawcę czwartego kręgu Opery Nova, a renomowana krakowska pracownia przystąpi do prac nad dokumentacją projektową dotyczącą rozbudowy i modernizacji gmachu Filharmonii Pomorskiej. Źródłem finansowania są budżet województwa i budżet samorządu miejskiego Bydgoszczy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Tematami dzisiejszej konferencji prasowej były także:  negocjacje nowej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021-2027, oraz przetarg na wyłonienie operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w regionie.

Filharmonia: przestrzeń, funkcjonalność, akustyka

O tym, jak ma wyglądać nasza filharmonia po rozbudowie, zdecydował jeszcze w 2017 roku zarząd województwa. Na podstawie tych założeń program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, a krakowska pracownia Kozień Architekci koncepcję architektoniczną. Tuż obok istniejącego, powstałego w latach pięćdziesiątych budynku zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji.

Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu, któremu podporządkowane są wszystkie pozostałe posunięcia, jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawią się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.

Wykonaniem dokumentacji projektowej zajmie się pracownia Kozień Architekci, ta sama, która wiosną ubiegłego roku wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną. Koszt tego etapu inwestycji to 14 milionów złotych (pokryje go budżet województwa); wartość całego przedsięwzięcia szacowana jest na 210 milionów.

Opera: sala kameralna, kino, parking pod ziemią

Kosztami rozbudowy gmachu Opery Nova – wyniosą 114 milionów złotych – podzielą się po połowie samorząd województwa i miasto Bydgoszcz, zgodnie z porozumieniem sprzed trzech lat.

Na czterech kondygnacjach czwartego kręgu (połączonego z budynkiem głównym na kilku poziomach), umieszczone zostaną m.in. sala kameralna z widownią na blisko 500 miejsc, sala kinowa na 205 osób, hol z szatniami dla widzów i przestrzeń wystawiennicza. Na dwupoziomowym podziemnym parkingu zaplanowano 226 miejsc postojowych.

Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu, co nastąpi w lipcu; wyłonienie wykonawcy najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Zakłada się, że roboty budowlane ruszą w marcu przyszłego roku i zakończą się w połowie roku 2024.

Stanisław Gazda

Zdjęcia: Stanisław Gazda + wizualizacje.

#JesteśmyDlaWas

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK