Aktualności

Atrakcje turystyczne regionu: Dworek doktora Rydygiera w Dusocinie [ZDJĘCIA]

To jest na razie kandydat na atrakcję. Ale będzie nią już niebawem. Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, będącego częścią Zespołu Parków nad Dolną Wisłą, trwają właśnie prace przy odbudowie dworku, w którym urodził się Ludwik Rydygier, jeden z ojców współczesnej chirurgii. W remontowanym budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci tego wybitnego lekarza i naukowca. Wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat - jabłoni, grusz, śliw i wiśni, popularnych na Pomorzu, oraz zagrody dla owiec i bydła. Projekt o wartości blisko 5 milionów złotych koordynuje podległy samorządowi województwa Zespół Parków nad Dolną Wisłą.

Obiekt jest obecnie w stanie surowym zamkniętym. Ukończono m.in. deskowanie dachu i montaż elementów więźby dachowej oraz tynkowanie elewacji. Ekipa wykonawcza pracuje wewnątrz budynku, gdzie dobiegają końca kładzenie tynków oraz montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej i ogrzewania podłogowego. Kolejnym etapem będzie układanie podłóg na parterze i na użytkowym poddaszu. Gruntowany remont przechodzi również piwnica. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń.  Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej; każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po wybitnym lekarzu. Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu. Powstaną tu sad owocowy. W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych – przed stu laty. Na wiosnę planowane są grodzenie sadu i pierwsze nasadzenia. W związku z tym projektem Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą wydał dwie interesujące pozycje książkowe, „Dawne odmiany drzew owocowych w Polsce” i ,,Grusze”.

Częścią projektu jest także czynna ochrona występującego na tym terenie kumaka nizinnego, płaza zagrożonego wyginięciem, oraz salwinii pływającej – paproci wodnej, jedynej w Polsce rosnącej w stanie dzikim.

Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO.

 

Ludwik Rydygier urodził się w 21 sierpnia 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Karol, mimo niemieckiego nazwiska, czuł się Polakiem i – podobnie jak jego syn Ludwik – od najmłodszych lat demonstrował swoje polskie pochodzenie.

W latach 1869-1873 Ludwik Rydygier studiował medycynę w Krakowie i w Greifswaldzie, gdzie – jak podają Antoni Czupryna i Anita Orzeł-Nowak w książce „Ludwik Rydygier: życie i dzieło” – samowolnie zmienił nazwisko na spolszczone Rydygier. Biorąc pod uwagę jego nastawienie, nie był to przypadek.

Ludwik Rydygier okazał się światowej sławy chirurgiem, twórcą szkoły chirurgicznej, która wydała wielu wybitnych operatorów. W czasie swojej kariery wykonał z sukcesem szereg pionierskich i skomplikowanych zabiegów. W 1880 roku przeprowadził drugi na świecie zabieg wycięcia odźwiernika z powodu raka żołądka, rok później pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka z powodu owrzodzenia.

Był profesorem uniwersytetów w Krakowie i we Lwowie. To on zorganizował też pierwszy zjazd chirurgów polskich. 100 lat temu, w listopadzie 1918 roku, w trakcie walk o Lwów  z Ukraińcami, włączył się w tworzenie służb medyczno-sanitarnych Wojska Polskiego. Zmarł w 1920 roku we Lwowie pozostawiając po sobie znaczny dorobek naukowy, a jego szczątki ostatecznie przeniesiono do kwatery dowódców na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

We wsi Dusocin (powiat grudziądzki) znajduje się dom rodzinny Ludwika Rydygiera. Dzięki postaci profesora do historii światowej chirurgii wpisało się również Chełmno, w którym prowadził prywatną klinikę. Jego imię nosi m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu oraz Collegium Medicum w Bydgoszczy, czyli część bydgoska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukierunkowana na kształcenie studentów w naukach medycznych.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

 

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK