Unitas Durat w 60-lecie pracy twórczej Ewy Makuli


Muzyka obecna jest w życiu Ewy Makuli już od najmłodszych lat. Edukację artystyczną rozpoczęła nauką w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie. Z wyróżnieniem ukończyła tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną (obecnie Akademia Muzyczna). Będąc dyplomowaną flecistką podjęła pracę we wrocławskiej filharmonii.
W 1963 roku zamieszkała w Bydgoszczy. Początkowo współpracowała z orkiestrą Teatru Muzycznego Opery i Operetki, a w 1989 roku rozpoczęła wieloletnią pracę w orkiestrze Opery Nova. Równocześnie kształciła nowe pokolenia muzyków, udzielając dzieciom i młodzieży lekcji gry na flecie.
W połowie lat 80-tych Ewa Makula podjęła się prowadzenia orkiestry działającej przy Zespole Szkół Budowalnych w Bydgoszczy. Praca, która miała być zajęciem na pół etatu, pochłonęła ją całkowicie. Sukcesy odnoszone przez grupę obudziły w artystce marzenia o założeniu własnej orkiestry. Tak w 1995 roku powstała Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBand. Czternaście lat później jej siedzibą zostało I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, w którym Ewa Makula pracowała jako nauczyciel.
Pierwsze sukcesy orkiestra zaczęła odnosić w 2001 roku. Występ w Szamocinie na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych został oceniony najlepiej w każdej kategorii. Grupa regularnie tryumfowała na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rowach. Wyróżnienia zaowocowały zaproszeniem do występów na wielu scenach w kraju i za granicą. Jednym z ostatnich sukcesów zespołu jest nagroda Grand Prix na XI Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie w 2019 roku.
EMbend chętnie koncertuje w regionie. Swoimi występami od lat uświetnia patriotyczne uroczystości. Orkiestra wystąpiła też podczas mszy papieskiej w 1999 roku w Bydgoszczy.
Zespół tworzą artyści amatorzy pochodzący z różnych części naszego regionu. W 30-osobowej orkiestrze grają m.in. poloniści, budowlańcy, farmaceuci, anglistka i geograf. W tym roku muzycy obchodzą 25-lecie istnienia zespołu. Koncert jubileuszowy zaplanowano na przyszły rok.
Grupa nie zaprzestała działalności w czasie epidemii. W okresie wiosennego lockdownu, przebywając w domowym zaciszu, muzycy nagrali utwór „Mister Boogie” (muzyka Walter Schneider, Joe Grain).
(gaz)
Fot. Filip Kowalkowski
#JesteśmyDlaWas