Przejście na czas zimowy polega na przestawieniu wskazówek zegarów o godzinę do tyłu – z godziny 3 na godzinę 2.
W wielu nowoczesnych komórkach zmiana następuje automatycznie. Jeśli posiadamy nieco starsze modele, czas możemy zmienić zarówno przed położeniem się spać, jak i zaraz po przebudzeniu. Należy pamiętać także o przestawieniu wskazówek w zegarkach analogowych.
Warto zaznaczyć, że mimo tego, iż będziemy spali o godzinę dłużej, to szybciej będzie zapadał zmrok.
Czy to ostatnia zmiana czasu?
Od kilku lat coraz częściej pojawia się pytania, kiedy zmiana czasu zostanie zlikwidowana. W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość respondentów – w tym Polacy – wyraziła chęć zaprzestania obowiązywania zmian czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021, jednak prace nad przepisami zostały przerwane przez pandemię Koronawirusa.
W marcu bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy prawne, na podstawie których zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni obowiązywać będą co najmniej do 2026 roku.
Zmiana czasu – największe wady
Do największych wad związanych ze zmianą czasu zalicza się:
- rozregulowanie zegara biologicznego
- zdenerwowanie, podrażnienie
- wzmożona szansa popadnięcia w depresję
- problemy z koncentracją
Zmiana czasu 2022 a nocna zmiana w pracy
Osoby, które podczas zmiany czasu z 29 na 30 października będą pracować na nocną zmianę, powinni być traktowani tak, jakby wypracowali godzinę nadliczbową. Tym samym należy im się dodatkowe wynagrodzenie, które wyliczane jest na zasadach dodatków za pracę w nocy i godzin nadliczbowych. W przypadku, gdy pracownik chciałby odebrać sobie tę dodatkową godzinę, pracodawca powinien pozwolić mu na to podczas innej, wybranej nocnej zmiany.
Tekst i fot.: Stanisław Gazda