PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2021/2022 dla województwa kujawsko-pomorskiego


W nowym rozkładzie jazdy dostęp do usług PKP Intercity zyskają Rypin, Brodnica i Grudziądz. Wszystko za sprawą nowego pociągu TLK Flisak, który będzie kursować pomiędzy Katowicami a Gdynią. Tym samym mieszkańcy tych miejscowości zyskają możliwość sprawnej podróży do Trójmiasta oraz stolicy województwa śląskiego. Nowa trasa oznacza również, że będą mogli dostać się do Częstochowy, Łodzi oraz Płocka.
Dodatkowe połączenia z Wrocławiem, Lublinem i Gorzowem Wielkopolskim
W letnie weekendy, kiedy zainteresowanie podróżami jest większe, pociąg IC Lednica relacji Gdynia – Poznań przez Bydgoszcz będzie kursował w wydłużonej relacji do i z Wrocławia, stanowiąc dodatkowe bezpośrednie połączenie do stolicy województwa dolnośląskiego dla mieszkańców Bydgoszczy.
Wydłużona zostanie także relacja pociągu IC Kujawiak, który dotychczas jeździł na trasie Bydgoszcz Główna – Łódź Fabryczna. Od nowego rozkładu jazdy skład będzie kursował do Chełma, dzięki czemu mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego zyskają kolejne bezpośrednie połączenie z Lublinem oraz dodatkowe możliwości podróży do Warszawy.
Wydłużenie do Gorzowa Wielkopolskiego relacji składu TLK Zamoyski sprawi, że mieszkańcy Torunia zyskają bezpośrednie połączenie ze stolicą województwa lubuskiego. Dla Bydgoszczy będzie to drugie połączenie z Gorzowem Wielkopolskim.
Szybciej do Łodzi
Zakończyły się prace inwestycyjne na linii kolejowej numer 16. W związku z tym od stycznia zaplanowano powrót pociągów ma odcinku Łódź – Kutno na trasę podstawową przez Zgierz, Ozorków i Łęczyc, co przyniesie skrócenie czasu podróży na ciągu Bydgoszcz – Toruń – Włocławek – Łódź. Dzięki skończeniu prac podróżni z Bydgoszczy dojadą do stacji Łódź Widzew najszybciej w 2 godziny i 55 minut. Dotychczas większość pociągów pokonywała ten odcinek w ponad cztery godziny.
Dostosowanie do prac modernizacyjnych
Obowiązujący od 12 grudnia 2021 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.
Kompleksowa informacja dla podróżnych
Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).
Bezpieczne podróże koleją z PKP Intercity
Na pokładach pociągów należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Kontakt
z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 do końca listopada 2021 roku przewoźnik wykonał już blisko 595 tysięcy dezynfekcji i niemal 33 tysiące dezynfekcji metodą zamgławiania.
Obecnie nie obowiązują limity zajętości miejsc w transporcie publicznym. Również w składach wagonowych PKP Intercity można podróżować bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Obowiązkowa rezerwacja miejsc nadal obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pojazdach typu Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Ze względu na swoją konstrukcję składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku tych zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami.
(gaz)
Zdjęcie ilustracyjne: PKP
#JesteśmyDlaWas