Aktualności

Program odbudowy zdrowia Polaków – co się zmienia?

1 lipca 2021 roku ruszyły dwa kolejne elementy Programu odbudowy zdrowia Polaków:  program badań profilaktycznych dla Polaków w wieku od 40 lat i więcej – Profilaktyka 40 PLUS  oraz zniesienie limitów do specjalistów.  

Głównym celem programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki właśnie badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Profilaktyka jest także przygotowaniem do walki z pandemią

 Kto może skorzystać z programu?

Z programu mogą skorzystać osoby od 40 roku życia. Liczy się rok urodzenia , a nie dzień urodzin. W tym roku do programu mogą zgłaszać się pacjenci urodzeni w 1981 roku i starsi.

Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem:

  • infolinii 22 735 39 53
  • lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka.

Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

Zatem każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację programu.

 Z jakich badań można skorzystać w ramach programu? Trzy pakiety badań:

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Wykaz badań znajduje się na stronie, do której link powyżej Państwu przekazałam,

 Gdzie pacjenci będą mieli dostęp do swoich wyników?

– Na Internetowym Koncie Pacjenta

– Bezpośrednio w placówce

– U swojego lekarza POZ

Jeżeli wyniki nas zaniepokoją, to powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza POZ celem ustalenia dalszej ścieżki diagnostycznej i leczniczej.

Zniesienie limitów u lekarzy specjalistów

W celu zwiększenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 lipca zostają zniesione  limity na leczenie przez lekarzy specjalistów. Obecnie będzie to standard, który wdrożony zostanie, aby pomóc Polakom w odbudowie zdrowia po pandemii koronawirusa. Środki na ten cel są zabezpieczone w K-P OW NFZ.

Event inaugurujący  Program Profilaktyka 40 PLUS na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odbędzie się w najbliższą sobotę, 3 lipca w godzinach 11.00-17.00 w Toruniu na Placu Muzeum Etnograficznego przy ul. Wały gen. Sikorskiego 19.

W programie:

  • Badanie ciśnienia,
  • Badanie poziomu cukru,
  • Badanie mammograficzne w mammobusie – dla pań w wieku 50-69 lat, które w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywały profilaktycznej mammografii,
  • Obliczanie wskaźnika BMI i konsultacje dietetyka klinicznego, promocję diet NFZ,
  • Konsultacje lekarza POZ,
  • Konsultacje lekarza kardiologa (od godziny 15.00)

Przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Marszałkowskim przy Placu Teatralnym 2 w godzinach 11.00-15.00. będzie można oddać krew w mobilnym punkcie pobierania krwi.

Przy stoisku K-P OW NFZ:

  • Wydawanie kart EKUZ,
  • Potwierdzanie profilu zaufanego,
  • Pomoc w zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta,
  • Pomoc w wypełnianiu Ankiety 40 PLUS.

Stanisław Gazda

 #JesteśmyDlaWas

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK