Pomoc medyczna w czasie Świąt Wielkanocnych


Walka z niewidzialnym wrogiem ciągle trwa – w tym szczególnym czasie pamiętaj więc o obowiązujących ograniczeniach.
- Nie organizuj dużych spotkań, święta spędź z najbliższą rodziną.
- Kiedy wychodzisz z domu, pamiętaj, by szczelnie zasłaniać usta i nos maseczką
- Zachowuj bezpieczny odstęp od innych osób.
- Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie, regularnie wietrz pomieszczenia.
- Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy choroby, nie czekaj i zgłoś się po pomoc medyczną.
Gdzie szukać pomocy medycznej w okresie Wielkanocy?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę. W zależności od stanu zdrowia zgłaszającego się pacjenta, konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego. Jeśli lekarz przyjmujący w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podejrzewa u swojego pacjenta zakażenie koronawirusem, ma możliwość skierowania go na test wykrywający SARS-CoV-2.
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ obejmują świadczenia udzielane w dni powszednie po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy:
• porady lekarskie udzielane doraźnie w warunkach ambulatoryjnych lub w domu chorego w przypadkach zachorowań, z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia,
• świadczenia pielęgniarskie zlecone przez lekarza, wynikające z udzielonej porady,
• świadczenia pielęgniarskie realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub w domu chorego, zlecone przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego, wynikające z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.
Informacja o miejscu świadczenia opieki nocnej i świątecznej powinna być umieszczona w widocznym miejscu wewnątrz i na zewnątrz siedziby lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Tekst i fot.: Stanisław Gazda
#JesteśmyDlaWas