Aktualności

Radna Grażyna Szabelska interweniuje…

10 lutego radna PiS Grażyna Szabelska złożyła do Prezydenta Miasta Bydgoszczy wniosek  o odstąpienie od zamiaru wyburzenia kamienic i przyjęcie alternatywnego  rozwiązania  modernizacji skrzyżowania.  

Planowana przebudowa skrzyżowania ul. Gdańskiej i ul. Chodkiewicza nie powinna sprowadzać się do  niszczenia  architektonicznego  charakteru tego miejsca. Proponowane przez Zarząd Dróg Miejskich rozwiązanie znacząco pogorszy  krajobraz tej przestrzeni miejskiej pozbawiając  okolicę  dwóch wybudowanych w stylu modernistycznym kamienic. Historyczna koncepcja architektoniczna Bydgoszczy stanowi o tożsamości bydgoszczan i w tym sensie  podlega ochronie.  Wspomniane kamienice powinny zostać wpisane w plan odnowy i powrotu do dawnej świetności, a nie etapowej  degradacji, zaniedbania i ostatecznie wyburzenia – uważa Grażyna Szabelska, która twierdzi również, iż przedstawione bydgoskim społecznikom  argumenty przez Zarządu Dróg Miejskich,  że jest tam za mało miejsca na skręt dla linii tramwajowej,  nie przekonują również pod względem inżynieryjnym.

W związku  z tym wnioskuję o przesunięcie planowanego skrętu tramwajowego  bliżej ul. Chocimskiej, co uchroni przed koniecznością wyburzenia  kamienic. Zaprojektowanie  skrętu jako niezbędnego rozwiązania komunikacyjnego miasta nie powinno odbywać się poprzez tak  brutalną ingerencję w zabytkową substancję architektury miasta.  Wnioskuję również o zaopiniowanie planowanych wyburzeń przez Architekta Miasta, Plastyka Miejskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Społeczną Radę ds. Estetyki Bydgoszczy.  Jak wskazują doświadczenia ostatnich lat, wyburzyć jest łatwo, trudniej zaprojektować i wybudować obiekty, które dodadzą stylu, wzbogacą swoim pięknem urokliwą i klimatyczną pod względem architektury tą część  Bydgoszczy. Wnioskuję o odstąpienie  od planowanych wyburzeń kamienic i opracowanie planu skrzyżowania, w którym uda się pogodzić  dwie ważne dla miasta kwestie: nowe  rozwiązania   komunikacji miejskiej oraz ochronę  zabytkowych  kamienic. Wnioskuję jednocześnie o wpisanie kamienic na listę obiektów przeznaczonych docelowo  do renowacji.

Oto pełna treść dokumentu wysłanego do Prezydenta Miasta Bydgoszczy:

„Szanowny Panie Prezydencie, w związku planowanymi wyburzeniami zabytkowych kamienic na rogu ul. Gdańskiej i ul. Chodkiewicza wnioskuję o odstąpienie od tego zamiaru i przyjęcie alternatywnego rozwiązania modernizacji skrzyżowania. Planowana przebudowa skrzyżowania ul. Gdańskiej i ul. Chodkiewicza nie powinna sprowadzać się do niszczenia architektonicznego charakteru tego miejsca. Proponowane przez Zarząd Dróg Miejskich rozwiązanie znacząco pogorszy krajobraz tej przestrzeni miejskiej pozbawiając okolicę dwóch wybudowanych w stylu modernistycznym kamienic. Historyczna koncepcja architektoniczna Bydgoszczy stanowi o tożsamości bydgoszczan i w tym sensie podlega ochronie. Wspomniane kamienice powinny zostać wpisane w plan odnowy i powrotu do dawnej świetności, a nie etapowej degradacji, zaniedbania i ostatecznie wyburzenia. Przedstawione bydgoskim społecznikom przez Zarządu Dróg Miejskich argumenty, że jest tam za mało miejsca na skręt dla linii tramwajowej, nie przekonują również pod względem inżynieryjnym. W związku z tym wnioskuję o przesunięcie planowanego skrętu tramwajowego w osi ul. Gdańskiej bliżej ul. Chocimskiej, co uchroni przed koniecznością wyburzenia kamienic. Zaprojektowanie skrętu jako niezbędnego rozwiązania komunikacyjnego miasta nie powinno odbywać się poprzez tak brutalną ingerencję w zabytkową substancję architektury miasta. Wnioskuję również o zaopiniowanie planowanych wyburzeń przez Architekta Miasta, Plastyka Miejskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Społeczną Radę ds. Estetyki Bydgoszczy. Panie Prezydencie, jak wskazują doświadczenia ostatnich lat, wyburzyć jest łatwo, trudniej zaprojektować i wybudować obiekty, które dodadzą stylu, wzbogacą swoim pięknem urokliwą i klimatyczną pod względem architektury tą część Bydgoszczy. Wnioskuję o odstąpienie od planowanych wyburzeń kamienic i opracowanie planu skrzyżowania, w którym uda się pogodzić dwie ważne dla miasta kwestie: nowe rozwiązania komunikacji miejskiej oraz ochronę zabytkowych kamienic. Wnioskuję jednocześnie o wpisanie kamienic na listę obiektów przeznaczonych docelowo do renowacji.”

(gaz)

Fot.:Nadesłane.

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK