Aktualności

Dla sprawiedliwości klimatycznej – w Bydgoszczy i w całym kraju

Wczoraj w Bydgoszczy – podobnie jak w 30 innych miastach – odbyła się demonstracja, zorganizowana przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Celem wydarzenia było przypomnienie postulatów młodzieżowego ruchu ekologicznego: konieczności odejścia od węgla, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz sprawiedliwej transformacji.

Młodzi ludzie wyrazili głośny sprzeciw wobec braku działań obozu rządzącego w kontekście transformacji energetycznej. „Stoimy na krawędzi zagłady, a politycy skazują nas na śmierć” – mówiła jedna z aktywistek. „Najpierw natura, potem matura”, „chcemy żyć” – takie hasła dało się słyszeć podczas wydarzenia.

Aktywiści i aktywistki chcieli przypomnieć politykom w szczególności, jak istotne jest przeprowadzenie transformacji energetycznej kraju w sposób sprawiedliwy społecznie. Podkreślali, że odejście od węgla i innych paliw kopalnych nie może się wiązać z pogłębieniem nierówności społecznych. „Zamiast ciągłej pogoni za wzrostem gospodarczym – sprawiedliwy rozwój dla wszystkich” – mówiła jedna z aktywistek.

Przed warszawskim marszem odbyła się konferencja prasowa posłanek Partii Zieloni – Urszuli Zielińskiej i Małgorzaty Tracz, posła Franciszka Sterczewskiego, Krzysztofa Michalskiego ze Stowarzyszenia Ostra Zieleń oraz Wiktorii Jędroszkowiak. Politycy i aktywiści wystosowali list otwarty do ministra klimatu Michała Kurtyki z apelem o wyprasowanie rzetelnego planu transformacji energetycznej. Zwrócili się również z prośbą o spotkanie ponad podziałami, na którym ustalone zostałyby założenia polskiej polityki klimatycznej.

„Spotkania z udziałem rządu, opozycji, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych. Tylko wspólnie stworzymy strategię, która odpowie na najważniejsze wyzwanie naszych czasów i przygotuje do niego gospodarkę, polskie rolnictwo i polskie społeczeństwo” – czytamy w liście.

Poseł Sterczewski podkreślił, że utrzymywanie energetyki opartej na węglu to koszt 8,5 mld zł rocznie. Jak wskazują politycy, za tę kwotę można zbudować np. 600 tys. Instalacji fotowoltaicznych o mocy 3kW każda, farmy wiatrowe o mocy łącznej 500 mW lub zakupić 2500 zero-emisyjnych autobusów wodorowych. Aktywiści i posłowie zauważają, że projekt ministra klimatu kładzie zbyt mały nacisk na rozwój OZE – odnawialnych źródeł energii. „Podczas, gdy ceny energii ze słońca i wiatru spadają do poziomów nawet kilkukrotnie niższych od tradycyjnych źródeł energii, Polska planuje zamrozić skromne zasoby finansowe w najdroższych schodzących technologiach atomu i gazu” – czytamy w liście do ministra Kurtyki.

Foto: materiały prasowe

Piotr Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK